Mládek obhajuje vládní řešení limitů

Ministr průmyslu Jan Mládek a generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek v lomu Bílina. Foto: MPO

Rozhodnutí vlády o limitech podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) všichni „bursíci českého intelektuálního života“ interpretovali jako vítězství špinavého uhlí a dávno přežité energetiky. „Nic není větší nesmysl. Vládní rozhodnutí totiž naopak znamená, že stát od těžby hnědého uhlí ustupuje,“ napsal Mládek v komentáři pro časopis Týden.

„Kdyby tomu tak nebylo, pak bychom zásoby uhlí prostě nechali vytěžit, jako je nechává vytěžit i sousední Německo, které nám mnozí ekologové rádi dávají za vzor ekologické i energetické zodpovědnosti, přestože právě v Německu kvůli uhlí stále stěhují tisíce lidí,“ upozornil ministr.

Srovnávat dopady komunistické těžby uhlí, která ničila okolní přírodu, se současnou realitou je podle Mládka stejné jako srovnávat tehdejší a dnešní škodovky. Do minimalizace ekologické zátěže těžby uhlí se v posledním čtvrtstoletí investovaly miliardy korun, takže se daří obnovovat i těžbou postiženou krajinu a přírodu.

Čtěte také: Analytici: Vláda zvolila kompromis

Ministr zároveň upozornil na to, že důl Bílina patří polostátní firmě ČEZ. Stát bude mít zhruba 80 procent hrubého zisku z těžby uhlí v Severočeských dolech, tedy výraznou většinu, kterou by poté měl použít i pro rozvoj dotčeného regionu. Útlum těžby totiž znamená i postupnou ztrátu tradičních a velmi specializovaných pracovních míst, a to ještě v oblasti, kde se jen velmi obtížně daří nahradit těžký průmysl novými a čistšími pracovními místy.

„Státní energetická koncepce počítá s dočasným prodloužením životnosti hnědouhelných elektráren. Zaprvé, protože jsou nejekonomičtější, a zadruhé, protože pořád nevíme, zda se podaří včas zajistit obnovu Dukovan a dostavbu Temelína,“ uvedl Mládek. Že se ovšem Česká republika od uhlí jako zdroje energie ve skutečnosti principiálně odklání, ukazuje podle ministra i výhled do budoucna. Podle Státní energetické koncepce má totiž hnědé uhlí postupně nahradit jaderná energie a obnovitelné zdroje, které mají tvořit až 15 procent energetického mixu. „Vláda proto o limitech rozhodovala v kontextu těchto skutečností, a ne na základě populismu nebo líbivé ideologie. Byť to některým z nás nepřinese popularitu,“ konstatoval Mládek.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek: Uhlí pod Jiřetínem odepsat nešlo