Doba čtení:1 m, 55 s
Horníci demonstrují před budovou Krajského úřadu. Foto: iUHLI.cz

Vláda zvažovala všechny varianty těžebních limitů. Očekávanou novinkou je, že budou pravděpodobně posunuty limity jen na lomu Bílina. V případě lomu ČSA rozhodnutí zatím přijato nebude. S tímto prohlášením vystoupil před horníky Severní energetické před jednáním vlády ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), který sklidil hlasitý pískot horníků.

„Vláda bude každý rok vyhodnocovat energetickou politiku a pokud uhlí bude chybět, tak se k dolu ČSA vrátíme,“ dodal ministr.

„U Bíliny chceme, aby ten limit byl minimálně 500 metrů od obcí, aby nedošlo ke zhoršení podmínek bydlení,“ řekl novinářům ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Čtěte také: Handlíř Mládek: neblokujte jádro, zaříznu uhlí z ČSA

Před budovou Krajského úřadu v Ústí nad Labem se sešlo na šest set horníků Severní energetické, které přišli podpořit horníci ze Sokolovské uhelné a OKD. Před budovou to od ranních hodin vypadalo spíše jako na rockovém koncertu, horníky doprovázaly skladby kapely Kabát a Metallica. Účastníci demonstrace vyjádřili svůj ostrý nesouhlas s nezodpovědným chováním vlády premiéra Sobotky, která likviduje těžební průmysl, hazarduje s nerostným bohatstvím i osudem horníků a jejich rodin.

„Hlavním důvodem, proč jsme dnes tady, je požadavek na vládu, aby zrušila dávno překonané usnesení o územních limitech těžby na ČSA. Máme strach o práci, o budoucnost našich rodin i hornických regionů,“ řekl místopředseda OS PHGN Jaromír Franta. „Útlum těžby je už dnes realitou a my nemůžeme mlčky přihlížet, jak vláda posílá další lidi na dlažbu a do sociální nejistoty. V našem regionu jinou práci neseženeme. Chceme a umíme pracovat. Tato vláda nám v tom ale brání,“ zdůraznil.

V davu se objevili také regionální politici. „S limity to bude průšvih. Lidé nebudou mít práci,“ řekl serveru iUHLI.cz předseda Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Richard Falbr. Mezi horníky se objevil také poslanec David Kádner (Úsvit) a poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Pod budovou úřadu se sešla zhruba stovka odpůrců limitů. Rozvinuli transparenty a z reproduktorů pouštěli zvuk rypadla, který byl již dříve slyšet před Úřadem vlády či domem Jana Dienstla. Obě skupiny demonstrantů se spolu nijak nestřetly.

Mohlo by vás zajímat:
Zrušení limitů by byl jen první krok

Demonstrace horníků v Ústí nad Labem. Foto: iUHLI.cz