Mládek: Teplárny zvažují dovoz uhlí

Ilustrační foto: OKD

Část teplárníků velmi intenzivně přemýšlí o dovozu uhlí pro teplárny. Na setkání s horníky Severní energetické to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Problémem je podle něj to, jakými nástroji Česká republika zajistí, aby se uhlí do země nedováželo. Je totiž součástí jednotného trhu. Mládek zopakoval, že pro těžbu hnědého uhlí v severních Čechách za limity existují dva hlavní důvody, a to zaměstnanost a právě uhlí pro teplárny.

Horníci v lomu ČSA chtěli od ministra průmyslu vědět, zda chce uhlí do Česka dovážet. „Já ho nechci dovážet. Já jen říkám, jaká je situace,“ reagoval Mládek. Podle něj se to zjistí brzy. Nyní to praktikují Poláci, kteří zavedli poměrně vysoké sankce pro dovozce uhlí do země. To je podle všeho v rozporu s pravidly Evropské unie. Ukáže se, jak zareaguje Evropká komise, naznačil ministr.

Situace v polském černouhelném hornictví je podle něj katastrofální. A není ani výhled, že se to změní. „Problém Poláků je dán tím, že světové ceny černého uhlí šly do háje. Vůbec se nevyplatí těžit hlubinně. To, co hlubinnou těžbu drtí, je konkurence, která těží povrchově, jako vy těžíte tady,“ řekl ministr.

Tržní signál je podle něj jasný – netěžit hlubinně, těžit povrchově, protože je to levnější. „Problém je v tom, že tady v rozmachu stojí Horní Jiřetín,“ konstatoval Mládek.