Mladí filmaři z FAMU točí snímek o hornících

Režisér Andrš chce natočit film o obyčejném člověku, který je součástí něčeho, co ho přesahuje, co může zaniknout. Ilustrační foto: Imagio.cz
Ve vzdělávacím středisku OKD v chlebovické lokalitě tehdejšího Důlního závodu 3 zahájili svůj projekt studenti Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) v Praze.
Tým mladých filmařů začal natáčet časosběrný portrét o cestě horníka z uhelné štoly do virtuálního světa, takzvaného Matrixu. „Hornictví mne vždy fascinovalo a lidi pracující v tomto oboru považuji za upřímné duše. Chci proto natočit film o obyčejném člověku, který je součástí něčeho, co ho přesahuje, co může zaniknout. Jsme tady i proto, že OKD je v situaci, kdy může skončit něco, co se už nikdy nebude opakovat. Cítím potřebu to zadokumentovat,“ uvedl pro Měsíčník Horník režisér a dokumentarista Jindřich Andrš.
Ten na šachtu dorazil s produkční Augustýnou Mickovou, kameramanem Tomášem Frkalem a zvukařem Eliášem Pospíšilem. „Vybrali jsme si havíře z rubání Tomáše Hisema, toho bychom chtěli následujícího půl roku sledovat. Počínaje posledním měsícem, kdy fárá na šachtě, která končí, a zároveň se učí v kurzu nové profesi – programování. Pak by měl nastoupit prezenční kurz na VŠB-TUO a pokračovat v IT firmě. Toto všechno chceme zachytit,“ vysvětlil Andrš.
Čtěte také:
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
První setkání horníků s kamerou týmu FAMU bylo podle něj ostýchavé. „Vzhledem k situaci v jejich firmě o medializaci příliš nestojí, snad se jí bojí. I proto, že hornictví nyní lidé vnímají spíše negativně,“ uvedl režisér. Atmosféra se při natáčení podle něj postupně prolomila. Filmaři dali najevo, že nejsou bulvár a zajímají se především o situaci zaměstnanců OKD. Výsledkem by měl být školní, studijní film pro potřeby FAMU. Pokud se týmu povede, rád by ho uvedl i na filmových festivalech. „Je to metafora lidské práce z fyzického pohybu do přemýšlení a psaní na klávesnici u počítače, což považuji za celospolečenský fenomén,“ zakončil Andrš.
Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj
Související články