Most chystá unikátní výstavu uhelných obrazů

Město Most je s hnědým uhlím neodmyslitelně spjato. Foto: wikipedia.org

Město Most je s hnědým uhlím neodmyslitelně spjato. Foto: wikipedia.org

Město Most připravuje výstavu Malováno na uhlí. Požádalo proto obyvatele, aby se porozhlédli po domácnostech a kancelářích a obrazy s tématem šachty nebo uhlí radnici půjčili. Všichni zájemci se mohou přihlásit do 31. července.

Výstava Malováno na uhlí má být ohlédnutím za tím, jak se hnědé uhlí vepsalo do historie regionu, a zároveň má symbolicky připomenout, že je čas připravovat se na budoucnost, na dobu, kdy se uhlí stane minulostí. Kurátorkou je akademická malířka Helena Ambrosová. Vernisáž se uskuteční 10. září. „Výstava je součástí oslav dvaceti let od založení místního Spolku severočeských havířů,” uvedla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Čtěte také:
Uhlí končí, Most se vylidňuje
Mostecká porodnice má novou tvář i díky uhlí

Hnědé uhlí je neodmyslitelně s Mosteckem spjato, cílem výstavy je ukázat dokumentární i estetickou hodnotu výtvorů. Výstava bude v září v městské knihovně, na kterou se mohou lidé se svými nálezy obracet.

Půjčili bychom si rádi hlavně výtvarná díla, ale i další hornické symboly,” uvedla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková. „Vznikala řada uměleckých děl na téma hornictví, a dneska už je asi jedno, zda to bylo na společenskou objednávku nebo z nějaké vnitřní potřeby těch autorů,” řekla. „Díla mají svou vypovídající hodnotu a estetickou úroveň, tak proč se jimi nepochlubit,” dodala.

Organizátoři už mají několik desítek exponátů, především maleb, kreseb a grafik. I tak se obracejí na veřejnost s prosbou o zapůjčení uměleckých děl spjatých s hornictvím. „Všichni víme, kolik zajímavostí, někdy doslova pokladů, se dá najít na půdách, ve sklepích. Třeba se podaří objevit i nějaký unikát,” uvedl Zbyněk Jakš, ředitel Podkrušnohorského technického muzea, které se k akci rovněž připojilo.

Mohlo by vás zajímat:
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů
Mostecko dostává od těžařů desítky milionů ročně
Desítky uhelných milionů pomohly Ústeckému kraji