Miliardář koupil přístroj, který rozezná nádor

Tykač Pavel a Ivana

Pavel Tykač pomáhá regionu milionovými částkami. Foto: iUHLI.cz

Chirurgické oddělení Nemocnice Most získá nový přístroj SentiMag Systém SMS02 pro detekci sentinelové mízní uzliny. Přístroj mohla Krajská zdravotní pořídit díky finančnímu daru od společnosti Vršanská uhelná, spojené se jménem finančníka Pavla Tykače. Dar od těžařů ve výši 1 127 115 korun pokryl pořízení přístroje v plné výši. Tykačova firma tak pokračuje v pomoci regionu, kde těží hnědé uhlí.

Podporu mosteckého zdravotnictví považuji za velmi důležitou, i proto jsme přispěli na rekonstrukci mostecké porodnice. A nyní jsme koupili diagnostický přístroj potřebný pro pacienty i pro lékaře,” uvedl Pavel Tykač, který už před časem prostřednictvím společnosti Vršanská uhelná poskytl na rekonstrukci mostecké porodnice a šestinedělí částku v celkové výši 7,4 milionu korun. Několik přístrojů v celkové hodnotě 1,5 milionu zaplatila Vršanská uhelná různým oddělením také v roce 2014.

Čtěte také:
V Mostě už se bude rodit v novém
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 miliónů

Sentinelová mízní uzlina je tzv. strážní uzlina, která pro danou oblast těla poskytuje jakousi filtraci škodlivých nox – tedy i nádorových buněk. Již jsou zmapována všechna lymfatická povodí jednotlivých orgánů či částí těla, která zajištují pro lidské tělo tuto službu. Nejvíce se tato metoda ujala u operací a diagnostiky zhoubných nádorů prsu a poté zhoubných kožních nádorů – melanomů.

Prezentace nového přístroje za účasti představitelů Krajské zdravotní, Vršanské uhelné a dodavatele přístroje, proběhne dnes od 13 hodin přímo v mostecké nemocnici.

Mohlo by vás zajímat:
Školy dostaly díky uhlí už 10 miliónů
Projekt Tykačových už nakrmil tisíce školáků
Chytré hlavy vymyslely průmyslovce nové studio