Možná za to mohlo páteční odpoledne

Debata poslanců s generálním ředitelem Severní energetické nad lomem ČSA. Foto: iUHLI.cz

Výjezdní zasedání poslanců z Hospodářského výboru do Ústeckého kraje ukázalo rozdílné šance lomů Bílina a ČSA na prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Zatímco Bílinu, kde těží Severočeské doly patřící skupině ČEZ, si prohlížela poměrně reprezentativní skupina členů výboru, před návštěvou lomu ČSA již několik z nich dalo přednost odjezdu na prodloužený Svatováclavský víkend. Možná to souvisí s poměrně nešťastným termínem návštěvy. I poslance nepochybně netrpělivě vyhlížely jejich rodiny, které se již těšily na tři dny volna. Předpověď počasí navíc slibovala možná poslední záchvěvy babího léta.

Je ovšem otázkou, zda by skupina prořídla i v případě, že by návštěvy obou lomů proběhly v opačném pořadí. Důvody pochybností jsou nasnadě. Vše totiž nasvědčuje tomu, že v oblasti lomu Bílina vláda během podzimu limity prolomí a bude se zde těžit ještě řadu let. Lom ČSA, jehož rozšíření stojí v cestě obec Horní Jiřetín i odpor ekologických aktivistů a některých lokálních politiků, se nejspíš verdiktu letos nedočká. I proto si nejspíš poslanci řekli, že se sem budou moci zajet podívat někdy příště.

Čtěte také: Reportáž: Jak vypadá poslanecký výlet

Celá situace zavání alibismem a pověstným strkáním hlavy do písku. Rozhodnout o limitech se bálo již několik vlád. Současná Sobotkova už je pod takovým časovým tlakem, že nějakou variantu schválit musí. Ovšem pravděpodobně půjde o takovou, na které co nejméně politicky vykrvácí. A to i přesto, že odložení případného prolomení limitů na ČSA kritizují jak těžaři, tak obyvatelé z okolí. Jenže úplné prolomení limitů a tím i bourání Horního Jiřetína by stálo příliš mnoho bodů. Na druhou stranu jsou si ale ministři nejspíš dobře vědomi, že úplné odstřihnutí od zásob uhlí, které těží Severní energetická, je vzhledem k energetické budoucnosti mimořádně riskantní. Koneckonců ministr průmyslu a obchodu Mládek již několikrát veřejně zopakoval, že pokud se nepodaří naplnit plány ohledně jaderné energetiky, pak můžeme uhlí z ČSA potřebovat.

Politici si zkrátka uvědomují, že zde končí legrace. A tak někteří možná raději ujeli na víkend. Jestli si na chatách a chalupách četli Sophiinu volbu nebo raději Švejka, to už se nejspíš nedozvíme.

Mohlo by vás zajímat:
Rozhodnutí o limitech se odkládá