Na budějovické teplárně se objevil sokol

Minikamera sledující budku zaznamenala první pobyt sokola 23. června. Foto: teplarna-cb.cz

Na komínu českobudějovické teplárny se v hliníkové budce určené pro hnízdění sokola objevila samice tohoto kriticky ohroženého ptáka. Poprvé sem přilétla 23. června a na místo se opakovaně vrací.

Na komíně výtopny Vráto je budka půl roku. „Máme z toho radost. Ani ornitologové, s nimiž spolupracujeme, nečekali, že by se zde tito ptáci usadili tak rychle. Vždyť jsme budku ve stodvacetimetrové výšce instalovali loni 29. prosince, kdy to umožnilo počasí,” řekla Bohdana Kollerová z marketingu teplárny.

Čtěte také:
Odolal by Temelín teroristům?

Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan

Minikamera sledující budku zaznamenala první pobyt sokola 23. června. Od té doby se samice na místo vrací. Kdyby zahnízdila, bude to podle odborníků obrovský úspěch. Ornitologové prostředí kolem výtopny označili za velmi vhodné: je zde klid i dostatek potravy, hlavně holubů. Proto věří, že sem může doletět i sameček ze sokolí populace ve vzdálenějším okolí.

Na Šumavě je už osm párů, úspěšně hnízdí i v Plzni a stále se šíří na východ,” řekl ornitolog Václav Beran, který komín vytipoval jako vhodný pro hnízdění a dodal budku. Je přesvědčen, že sokoli ve městě brzy zahnízdí.

Teplárna, která dodává teplo a teplou vodu do víc než 28 tisíc bytů ve městě, se připojila k projektu společnosti Alka Wildlife, která vyhledává vhodná místa pro sokoly a monitoruje jejich hnízdící populaci v ČR.

Sokol stěhovavý hnízdí na stavbách nejčastěji ve výškách nad 50 metrů, k tomu jsou ochozy teplárenských komínů podle ornitologů ideální. Na takových komínech se snižuje riziko, že hnízdiště napadnou predátoři, jak je běžné ve volné přírodě. Ve městech navíc dravci najdou dostatek potravy. „Lokalita také nabízí klid pro hnízdění, paradoxně větší než ve skalních hnízdištích, kde se pohybují horolezci nebo turisté,” uvedl mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych.

Sokol stěhovavý hnízdil na území ČR dříve ve vhodných skalách, v 60. letech minulého století ale vyhynul, když se v zemědělství rozšířila chemická ochrana rostlin. Skalní páry se opět objevují od roku 1990; první sokoli osídlující lidské stavby přilétli z Německa okolo roku 2006, od té doby se rozšířili do západní části republiky. Na průmyslových stavbách hnízdí od roku 2010. Sokolí budku na komínu českobudějovické teplárny lze sledovat na webové adrese teplarna-cb.cz/hnizdo.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lužický kraj se mění v zemi jezer