Doba čtení:51 s
Sací bagr Watermaster. Foto: Vršanská uhelná

V hnědouhelném lomu Jan Šverma na Mostecku, kde těží Vršanská uhelná, bylo možné v uplynulých dnech narazit na zajímavý stroj – sací bagr Watermaster 3. Jde o obojživelnou technologii, která umí plavat a pomocí nohou se pohybuje i na souši. Další podobné stroje jsou v Česku už jen dva.

Zajímavostí je, že posádka musí mít klasické lodní oprávnění. „Vlivem dešťů a nánosů došlo k zanesení dna jímky pomocné čerpací stanice“ řekl Petr Sigmund, hlavní inženýr společnosti Humeco, která práce pro Vršanskou uhelnou zajišťovala. Watermaster odčerpává nečistoty ze dna nádrže a pomocí potrubí se materiál dopravuje do odkalovací jímky.

Do místa, kde bagr pracoval, jsou svedeny veškeré povrchové vody a vody z přilehlých oblastí, jak z uhelných řezů, tak z řezů zakládání. Pomocná čerpací stanice nahradila tu hlavní, voda se odtud čerpá rovnou do úpravny důlních vod. Zajímavostí je, že nasazení sacího bagru vyjde více než třiapůlkrát levněji, než čištění pomocí klasické kolové techniky. Je také daleko rychlejší.