Na jihu Moravy budou opět kotlíkové dotace

brno_-_cathedral_of_saints_peter_and_paul_ii-wikipedia-millenium187_compressed

Na jižní Moravě je kolem 25 tisíc domácností se starými kotli. Foto: wikipedia.org Millenium187

Jihomoravský kraj vyhlásí druhou výzvu na přijímání žádostí o dotaci na výměnu starých kotlů 1. listopadu. Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) je na dotace vyčleněno 40 milionů korun.

Ukončení přijímání žádostí bude nejpozději do 28. února příštího roku nebo dříve, pokud dojde k vyčerpání alokované částky,” řekl Hašek. Zájemci o nové kotle budou moct posílat žádosti elektronicky na úřad, poté musí podle mluvčí kraje Elišky Windové do pěti dnů dodat papírové podklady. Lidé mohou dosáhnout podpory 70 až 80 procent z maximální částky 150 tisíc korun.

Čtěte také:
Lidé dotace rozebrali za jediný den
Kraje chtějí více peněz na kotlíkové dotace

Jihomoravský kraj v první výzvě rozdal zhruba 80 milionů korun. Uspěli lidé s více než 700 žádostmi. Kraj po schválení žádosti uzavřel s lidmi smlouvu, na výměnu pak bylo vymezeno půl roku, nejpozději však do letošního 31. října. Přes 300 lidí chtělo kotel na biomasu, 200 kondenzační kotel na plyn, přes 100 kombinovaný kotel na uhlí a biomasu a další měli zájem o tepelná čerpadla nebo kotel na uhlí.

Cílem dotací na výměnu kotlů je snížit emise z lokálního vytápění. Na jižní Moravě je kolem 25 tisíc domácností se starými kotli. Ministerstvo životního prostředí přidělilo Jihomoravskému kraji v první výzvě kolem 130 milionů korun, které se kraj rozhodl rozdělit ve dvou výzvách. Do konce roku 2018 za ně musí vyměnit minimálně 900 kotlů. Všem krajům rozdělí ministerstvo na kotle ve třech výzvách devět miliard korun. Ve všech třech kolech může jižní Morava získat kolem 400 milionů korun, za které by se mělo vyměnit zhruba 3000 kotlů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje