Na modernizaci elektrárny padnou skoro tři miliardy

Elektrárna Opatovice. Foto: EP Energy

Elektrárna Opatovice. Foto: EP Energy

Společnost Elektrárny Opatovice (EOP) letos dokončí nákladný projekt ekologizace svého provozu. Větší část modernizace již má za sebou, celkové náklady dosáhnou asi 2,7 miliardy korun.

Část nákladů firma uhradí z dotace z Operačního programu Životní prostředí, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Martin Sýkora. „Dá se říct, že je to nejkomplexnější obnova teplárny v České republice,” uvedl Sýkora.

Čtěte také:
Křetínský a Tkáč ovládnou EPH
Teplárny mají s uhlím různé plány

EOP již rekonstruovala čtyři kotle, postavila čtyři nové filtry pevných částic a linku odsíření. Rekonstrukci podstoupil hlavní komín i míchací centrum, v současnosti se buduje druhá odsiřovací linka, která by měla být v provozu od poloviny roku. Díky této modernizaci se sníží emise oxidů dusíku, síry a množství polétavého prachu.

Elektrárna nemá pro letošní rok 2016 povolené žádné vyšší emisní stropy. Podle integrovaného povolení musí u oxidů síry a dusíku plnit emisní stropy, které jsou o více než polovinu nižší, než byly v roce 2015. U prachu plní EOP již nyní zpřísněné emisní limity, které vejdou v platnost od roku 2020.

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Rozvodné sítě v délce 300 kilometrů zásobují teplem řadu východočeských firem a institucí a více než 60 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč. Vlastníkem EOP je prostřednictvím firmy EP Energy Energetický a průmyslový holding.

Také druhá velká elektrárna v kraji, elektrárna ve Chvaleticích, letos zmodernizuje bloky tři a čtyři, celková cena zakázky činí 2,5 miliardy korun. Rekonstrukce má zlepšit ekologické i ekonomické parametry výroby, snížit emise oxidů dusíku a prachových částic a prodloužit životnost obou bloků do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech