Na Slovensku přibylo neplatičů energií

Slovenský energetický regulační úřad ÚRSO po tlaku vlády ohlásil, že ceny vrátí na loňskou úroveň. Foto: wikipedia.org

Slovenský energetický regulační úřad ÚRSO po tlaku vlády ohlásil, že ceny vrátí na loňskou úroveň. Foto: wikipedia.org

Slovenští dodavatelé elektřiny a plynu po aféře spojené s plánovanou změnou tarifů zaznamenali výraznější nárůst počtu neplatičů. Slovenský energetický regulační úřad ÚRSO po tlaku vlády ohlásil, že ceny vrátí na loňskou úroveň.

Téma energií vyvolalo na Slovensku pozornost na začátku letošního roku poté, co například zástupci měst a obcí upozornili na výrazné zvýšení zálohových plateb za elektřinu na středním Slovensku. Dodávku a distribuci elektřiny tam zajišťují společnosti z české skupiny Energetický a průmyslový holding. K výraznému zdražení elektřiny pro některé odběratele došlo na základě rozhodnutí ÚRSO, jehož postup vláda kritizovala a vyzvala zákazníky energetických firem, aby nové faktury s vyšší cenou neplatili.

Čtěte také:
Křetínský čelí tlaku slovenské vlády
Slovenští politici dusí Křetínského

Sdružení dodavatelů energií informovalo, že po propuknutí kauzy ohledně cen energií nastalo výrazné zhoršení platební disciplíny odběratelů. Na konkrétních příkladech firem uvedlo, že podíl pohledávek po lhůtě splatnosti stoupl například až o 60 procent. Tento vývoj podle sdružení zhoršuje podmínky podnikání na slovenském trhu s energiemi.

ÚRSO, jehož šéf Jozef Holjenčík po propuknutí kauzy ohledně cen energií a po tlaku části koalice rezignoval na funkci, vybídl dodavatele energií, aby neplatiče neodpojovali od dodávek. Úřad také uvedl, že nemá pravomoc vstupovat do obchodních vztahů mezi dodavateli a odběrateli. Na základě nových rozhodnutí by se ceny energií na celém území Slovenska měly vrátit na úroveň minulého roku, a to se zpětnou platností od začátku ledna.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr