Na záchranu Paskova je čas do konce roku

Důl Paskov. Foto: OKD

Stát má na jednání s černouhelnou firmou OKD o budoucnosti Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku čas do konce roku. Poté kvůli klesajícím cenám uhlí vyprší stávající dohoda. Na existenci dolu jsou závislé tisíce pracovních míst.

OKD se loni zavázala, že udrží ztrátový Paskov s minimálně 1800 zaměstnanci v chodu do konce roku 2017. Stát oplátkou přislíbil 600 milionů korun na pomoc při následném útlumu. Jedna z podmínek dohody je ustanovení, že pokud by ceny koksovatelného uhlí poklesl v období do konce roku 2017 po tři na sobě následující čtvrtletí pod 110 dolarů za tunu, pozbývá dohoda platnosti.

Čtěte také: Vláda opět zvedá téma Paskov

V tomto týdnu byly zveřejněny ceny na čtvrté čtvrtletí, tedy od října do prosince 2015 a světová cena koksovatelného uhlí třetí čtvrtletí po sobě poklesla pod 110 USD. Byla tak naplněna podmínka k automatickému ukončení platnosti dohody s účinností k letošnímu 31. prosinci.

„Máme tedy čas do konce roku a tohoto času využijeme k okamžitému zahájení jednání s vedením OKD o případném prodloužení platnosti dohody nebo o uzavření smlouvy nové,“ řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Ministr dále uvedl, že ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo vládě materiál týkající se aktualizace dohody mezi Českou republikou a OKD a jejím vlastníkem NWR. Ministři se jím budou zabývat 30. září.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky