Navštivte nové muzeum elektroenergetiky

Nové muzeum najdete v Havlíčkově Brodě. Foto: wikipedia.org

V Havlíčkově Brodě mohou lidé navštívit muzeum elektroenergetiky. Přibližuje počátky elektrifikace i kdysi používané spotřebiče, elektroměry, historické bezpečnostní plakáty či dřívější pomůcky pracovníků v tomto oboru.

Muzeum mohlo být zpřístupněno veřejnosti především díky nadšení dlouholetých zaměstnanců energetiky. Uvedla to mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková při příležitosti otevření muzea.

Čtěte také:
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Uhlí místo turistů na Moldavské dráze

Muzeum je umístěno v areálu firmy ČEZ Distribuce v Ledečské ulici. Navázalo na předchozí expozici, pro niž v minulých letech posbírali stovky předmětů místní nadšenci v čele s Bohumilem Pavlasem. Jak Pavlas už dříve řekl ČTK, byli mezi nimi elektrikáři a další lidé z oboru, každý přinesl, co kde měl.

I díky kolegům, kteří se zajímají o vývoj energetiky, můžeme dnes otevřít toto unikátní muzeum,“ uvedl generální ředitel firmy ČEZ Distribuce Richard Vidlička.

S využíváním elektřiny začínali v kraji pokrokoví mlynáři a pilaři. První elektrárna v okolí někdejšího Německého Brodu vznikla v okrouhlickém mlýně. Nejrychlejší rozvoj energetiky byl v letech 1920 až 1933. V muzeu návštěvníci najdou mimo jiné technickou dokumentaci z té doby, historické předpisy a mapy elektrifikace regionu, seznámí se například i s původním zařízením rozvoden a elektráren.

Expozice je přístupná po domluvě s jeho správcem. Vstupné se neplatí.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj