Nejistá budoucnost dolů Darkov a Lazy

Doly Darkov a Lazy by měly být uzavřeny na konci letošního roku. Konkrétní termín však stále není znám. Foto: OKD

Doly Lazy a Darkov, kde těží společnost OKD, mají být podle reorganizačního plánu uzavřeny na konci letošního roku. Stále však není jasné, kdy k jejich uzavření dojde.

„Budeme to detailně řešit až poté, co bude společnost převedena, myslím si, že to bude jedna z prvních věcí, které budeme řešit a kde se bude rozhodovat o tom, jak bude činnost těchto dolech probíhat, jestli dojde k uzavření k závěru roku 2018 nebo jestli se to protáhne. Bude to hlavně rozhodnutí ekonomické,“ řekl v České televizi předseda představenstva společnosti Prisko Marián Klásek s tím, že jasno by mělo být do konce listopadu.

Čtěte také:
Kdy se budou zavírat další doly OKD?
Darkovská šachta získala počtvrté Zlatého Permona

Stát převzal společnost OKD prostřednictvím svého podniku Prisko letos v dubnu. Za akcie zaplatil 80 milionů korun. Od té doby na informace o své budoucnosti zaměstnanci dolu Lazy a dolu Darkov čekají.

Zaměstnance Prisko propouštět nechce. V případě zavírání dolů je převede na ostatní šachty v revíru, kde horníci naopak chybějí.„Pokud dojde k ukončení těžby na dole Lazy, tak všichni horníci, všichni zaměstnanci, kteří tam pracují, tak buďto tam budou působit dál na té dané lokalitě,nebo je přesuneme na jiné lokality v rámci OKD, kde je ta perspektiva minimálně na dalších 5 let,“ uvedl Klásek.

O přesuny na jiné šachty ale v minulosti neměli zájem třeba horníci z Paskova, důl byl uzavřen na konci března minulého roku. Vadilo jim hlavně dojíždění a platy.

O mzdách a konkrétním uzavírání šachet chce Prisko s horníky jednat v nejbližších týdnech. Na návštěvu společnosti se chystají i zástupci ministerstva financí.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo