Největší evropský těžař vyhodil šéfa

Sídlo společnosti Kompania Węglowa v Katowicích. Foto: wikipedia.com

Sídlo společnosti Kompania Węglowa v Katowicích. Foto: wikipedia.com

Dozorčí rada společnosti odvolala šéfa největší státní uhelné společnosti KompaniaWęglowa (KW) Krzysztofa Sędzikowského. V čele společnosti stane na nejbližší tři měsíce člen dozorčí rady Tomasz Rogala.

Sędzikowski šéfoval firmě, která je největším producentem uhlí v Evropské unii, přes rok a snažil se o její restrukturalizaci do společnosti Polska Grupa Górnicza (PPG), do které mělo přejít celkem 11 dolů a 4 závody KW. Navrhoval rovněž plošné snižování mezd, což vyvolávalo silný odpor odborů.Sędzikowski již v říjnu oznámil, že ke konci roku rezignuje na svou funkci, nakonec však vzal svou rezignaci zpět, napsala GazetaWyborcza.

Čtěte také:
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu
Polsko postaví uhelné elektrárny za stovky miliard

Spor s odboráři komplikuje snahu vlády o ozdravení uhelného sektoru při zajištění sociální podpory horníkům. „Tato změna naznačuje, že kroky vedoucí k restrukturalizaci se zrychlují a stále se toho může hodně stát, zvláště když podniku dochází čas,“ řekl agentuře Reuters analytik Wojciech Kozlowski z makléřské společnosti IpopemaSecurities.Vládní plán restrukturalizace KW předpokládá, že společnost do dvou měsíců získá nové investory. Podnik od nich potřebuje k přežití asi dvě miliardy zlotých (přes 12 miliard Kč).

Minulá i nynější vláda jako možné investory pro KW vytipovala energetické společnosti se státní účastí. Předchozí vládě se investory získat nepodařilo, protože státní energetické podniky se před volbami zdráhaly investovat do ztrátových dolů KW. Podle některých analytiků by pro to ale byly vhodnější jiné společnosti, například producent mědi KGHM nebo chemická společnost Azoty.

KW předloni hospodařila se ztrátou 2,4 miliardy zlotých. Loni zaměstnávala téměř 50 tisíc lidí, což byla zhruba polovina všech zaměstnanců těžebního sektoru v Polsku.

Mohlo by vás zajímat:
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly
Služební auto obra Koloděje
Norská (eko)logika