Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí

Doba čtení:3 m, 21 s

Jezero Milada Foto: Ústí nad Labem

Řada lidí je bere jako naprostou samozřejmost, ale pokud by přijel na sever nebo západ Čech někdo z opačné strany republiky, možná by vůbec nepoznal, že se pod těmito vodními plochami těžilo uhlí. Řeč je o jezerech, která vznikla díky rekultivacím. Největší z nich je s téměř 500 hektary jezero Medard u Sokolova, které se zatím stále napouští. Ještě větší vodní plochy, s rozlohou přes tisíc hektarů, by měly teprve vzniknout. Překonají tak největší rybníky v ČR, kterými jsou jihočeský Rožmberk s téměř 650 hektary a Bezdrev s více než 500 hektary.

První velkou vodohospodářskou rekultivací v Česku bylo jezero Milada v Chabařovicích na Ústecku. Podle tohoto vzoru začaly poté v severozápadních Čechách, kde je krajina výrazně narušena povrchovou těžbou uhlí, vznikat další velká jezera v jamách po bývalých dolech.

Jezero Milada je nyní třetím největším v České republice. Kolem jezera se počítá s vybudováním rekreační zóny pro milovníky vodních sportů a plavání. Do budoucna se počítá také s naučnou stezkou a s cyklostezkou, která by měla mimo hlavní silnice spojovat města Ústí nad Labem a Teplice. Jezero s rozlohou 252 hektarů se začalo napouštět v roce 2001 a napuštěno bylo v létě 2010. Tato lokalita vznikla revitalizací po těžbě hnědého uhlí a stála přes pět miliard korun. Okolo jezera bylo odepsáno 146 milionů tun uhlí a s jeho vytěžením se již v žádných plánech nepočítá.

Čtěte také: Lužický kraj se mění v zemi jezer

Jezero Medard vzniká mezi městy a obcemi Sokolov, Svatava, Habartov, Chlum, Bukovany a Citice zaplavením zbytkové jámy lomů Medard-Libík. Tyto lomy byly v provozu od roku 1872 do března 2000. Napouštění jezera z Ohře začalo v červnu 2010, skončit by mohlo v roce 2017. U jezera severozápadně od Sokolova by měl být rekreační areál pro milovníky golfu.

Jezero Medard. Foto: Wikipedie

Jezero Most leží v území bývalé těžební lokality Ležáky, která byla založena původně jako hlubinný hnědouhelný důl Richard v roce 1901 a od roku 1921 se zde těžilo v lomu. Po finálním dopuštění je jezero Most větší než Máchovo na Litoměřicku, a bude rájem pro rybáře, neboť se zde velmi daří sumcům a štikám. Jezero patří k největším a nejhlubším vodním plochám v Čechách, jako rekreační plocha začne sloužit nejdříve roce 2019. Jezero Most zakrývá místa, kde stálo staré královské město, které muselo v 70. letech minulého století ustoupit povrchové těžbě uhlí. Jednu z mála památek, kostel Nanebevzetí Panny Marie ze začátku 16. století stát zachránil. Kostel byl v roce 1975 převezen o téměř kilometr dál a dnes stojí necelých 100 metrů od okraje jezera.

Další velké vodní plochy by měly ještě teoreticky vzniknout. Jezero Centrum u Litvínova by mohlo vzniknout z lomu ČSA, kde se nyní stále těží. Zhruba sedmisethektarové jezero s hloubkou až 150 metrů má být napuštěno kolem roku 2030. Jezero Jiří-Družba na Sokolovsku má vzniknout spojením a zatopením zbytkových jam po těžbě v lomech Jiří a Družba, po ukončení těžby v roce 2038. Jezero má mít rozlohu 1312 hektarů. Jezero Tušimice u Prunéřova s plánovanou rozlohou až 1000 hektarů má být naplněno kolem roku 2060. Jezero Vršany mezi Mostem a Chomutovem s rozlohou až 470 hektarů by mohlo vzniknout někdy po roce 2060 a jezero Bílina má vzniknout v místě lomu, kde se má těžit až do roku 2050. Až tisícihektarové jezero by tak mohlo vzniknout kolem roku 2070.

V minulosti již byla napuštěna tři menší rekultivační jezera. Jezero Barbora u Teplic, jezero Matylda u Mostu a jezero Michal u Sokolova.

Název Rozloha
Jezero Medard 493,4 hektaru
Jezero Most 311 hektarů
Jezero Milada 252,2 hektaru
Jezero Centrum 700 hektarů
Jezero Jiří-Družba 1312 hektarů
Jezero Tušimice 1000 hektarů
Jezero Vršany 470 hektarů
Jezero Bílina 1000 hektarů
Jezero Barbora 55 hektarů
Jezero Matylda 39 hektarů
Jezero Michal 29 hektarů

 

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR