Nejvíc lidí bez práce je na Mostecku

most (1)

Most. Foto: Oldřich Hájek

Nejvyšší nezaměstnanost ze všech 77 okresů Česka byla v květnu stejně jako v předchozích měsících na Mostecku. Míra nezaměstnanosti činila 12,1 procenta. Bez práce bylo na Mostecku 9404 lidí. Údaje zveřejnil úřad práce. Další vývoj nezaměstnanosti v regionu ovlivní rozhodnutí vlády o těžebních limitech. Kabinet by podle informací serveru iUHLI.cz měl rozhodnout na podzim po výjezdním zasedání do Ústeckého kraje.

Druhou příčku obsadilo Ústecko. V krajském městě byla míra nezaměstnanosti na konci května 11,5 procenta. Úřad práce evidoval 9300 lidí hledajících uplatnění.

V Ústeckém kraji klesla v květnu nezaměstnanost o 0,3 procentního bodu na 9,7 procenta a zůstává nejvyšší v Česku. Bez práce bylo na severozápadě Čech 55.073 lidí. To je o 1867 méně než v dubnu. Do první dvacítky okresů z nejvyšší nezaměstnaností se dostaly všechny okresy Ústeckého kraje.

Úřad práce se připravuje na možnost ukončení těžby na lomu ČSA

Nezaměstnanost v celé ČR se v květnu snížila na 6,4 procenta z dubnových 6,7 procenta. Bez práce bylo 465.689 lidí, což je nejméně od června 2009.

Úřad práce se připravuje na možnost ukončení těžby na lomu ČSA. Podle tohoto scénáře by v roce 2023 bylo v evidenci nezaměstnaných o 5300 lidí více než letos. Byl by to přímý důsledek útlumu těžby. Důlním novinám to řekl ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem Radim Gabriel.

„Máme svou analýzu situace a své statistiky. Víme, co můžeme čekat. Díváme se na celou věc stejnou optikou jako hornické odbory. Nepočítáme úbytek pracovních míst jen na stovky, o které trh práce přijde přímo v lomu. Počítáme se sedmi tisíci novými nezaměstnanými,“ uvedl Gabriel. Dodal, že nejhorší situace by s největší pravděpodobností byla právě na Mostecku.