Němci chtějí větrníky na 7 tisících km²

Ambiciózní plán nepochybně narazí na odpor obyvatel. Ti nechtějí obří větrníky v blízkosti svých obydlí. Foto: iUHLI

Německo do roku 2032 vyčlení pro výstavbu pevninských větrných elektráren dvě procenta své plochy. Jde o rozlohu neuvěřitelných 7 tisíc kilometrů čtverečních. Příslušný návrh zákona, o kterém ještě musí rozhodnout parlament, schválila vláda kancléře Olafa Scholze.

Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck na tiskové konferenci řekl, že díky zákonu očekává rychlý rozvoj výstavby obnovitelných zdrojů energie, zároveň ale počítá s odporem některých regionů.

Vím, že pro některé regiony může takový požadavek znít troufale,“ řekl Habeck o dvouprocentní kvótě. „Vím, že to může vyvolat odpor. Chci ujistit, že tyto starosti bereme vážně,“ dodal.

Výstavba větrných elektráren čelila v Německu odporu již dříve. Obce a lidé nechtějí větrníky v blízkosti svých obydlí. Proto zní nový plán velmi troufale. Dvě procenta rozlohy Německa představují více než 7 tisíc kilometrů čtverečních. Pro srovnání jde o území velké jako například Plzeňský kraj.

Německo chce vozit kontroverzní uhlí z Kolumbie

Budování obnovitelných zdrojů energie znamená podle Habecka posilování energetické bezpečnosti Německa. Nový zákon o výstavbě pevninských větrných elektráren podle něj takovou výstavbu umožní ve velkém.

Dosavadní tempo výstavby větrných elektráren v Německu je podle kritiků i podle Habecka příliš pomalé. Budování brzdily ekologické spory a také odpor regionů. Návrh zákona předpokládá, že do roku 2026 bude pro větrné parky vyčleněno 1,4 procenta země a do roku 2032 pak dvě procenta. „Nyní pevninské větrné elektrárny zabírají 0,8 procenta plochy,“ řekl Habeck.

Německo loni vybudovalo 484 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 1925 megawattů, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst nově instalovaného výkonu o 35 procent. Na moři v loňském roce nevznikly v Německu žádné větrné elektrárny.

Německo chce do roku 2030 získávat až 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2035 až 100 procent. Nyní tento podíl činí asi 40 procent.