Němci mají zelenější, ale i nejdražší elektřinu

Německé domácnosti za elektřinu platí nejvíc v celé Evropské unii – téměř dvakrát tolik co české domácnosti. Foto: Pixabay.com

V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) než z uhlí. Vítr, slunce, biomasa a voda se na celkové výrobě elektřiny podílely ze 40 procent, podíl uhlí byl o procento nižší. Němci však za zelenější energii platí nejvyšší cenu v Evropské unii.

Podíl OZE se stal nejvyšším v energetickém mixu hlavně díky růstu instalace solárních panelů a uzavírání elektráren na uhlí. Loni se v Německu vyrobilo 542 terawatthodin (TWh) elektřiny. Produkce z obnovitelných zdrojů se zvýšila o 4,3 procenta na 219 TWh. Podíl uhlí na výrobě elektřiny klesl na 39 procent. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje od Fraunhofer Institute.

Čtěte také:
Německo určuje energetickou politiku EU
Světové emise rostou, OZE navzdory

Podíl zelené elektřiny v Německu by měl v budoucnosti dále růst, protože země se rozhodla odstavit z provozu své jaderné elektrárny, ale také elektrárny na uhlí. Cílem vlády je, aby do roku 2030 měly obnovitelné zdroje na výrobě elektřiny v zemi podíl 65 procent.

Podle jednotlivých zdrojů je největším zdrojem elektřiny v Německu doma vytěžené hnědé uhlí, které má na celkové výrobě elektřiny podíl 24,1 procenta. Druhé místo patří větru s podílem 20,4 procenta. Uhlí z dovozu se na výrobě elektřiny podílelo 13,9 procenty a jaderná energie 13,3 procenty. Vodní elektrárny měly loni na výrobě elektřiny podíl jen 3,2 procenta kvůli suchu a nedostatečným srážkám.

Němcům už drahá elektřina vadí

Ještě nedávno si Němci byli ochotni za elektřinu z obnovitelných zdrojůpřiplatit a podporovat tak politiku spolkové vlády zaměřenou na odchod země od jaderné a uhelné energetiky. Nyní už ale obliba tarifů, které nabízejí takzvanou „zelenou“ elektřinu, v Německu klesá. V Německu v současné době roste počet lidí, kteří hledají nového dodavatele elektřiny, a stále víc se jich rozhoduje spíš podle ceny. Na vině je drahá elektřina. Německé domácnosti za ni totiž dnes platí nejvíc v celé Evropské unii – téměř dvakrát tolik co české domácnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj