Německá bitva o ruský plyn

Annegret Krampová-Karrenbauerová chce po kancléřce Angele Merkelové převzít vedení strany CDU. Foto: wikipedia.org Olaf Kosinsky

Německo si musí vyřešit, jak se postaví k dodávkám ruského plynu plynovodem Nord Stream 2; stáhnout politickou podporu projektu je příliš radikální, Berlín by ale mohl snížit množství odebíraného plynu.

V rozhovoru pro televizi ARD to prohlásila generální tajemnice německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová, která chce po kancléřce Angele Merkelové převzít vedení této strany. Okomentovala tak přístup vůči Moskvě za její roli v námořním incidentu u Krymu.

Čtěte také:
Východ Německa: Odchod od uhlí za 60 miliard eur
RWE bude chtít náhrady, pokud se odstaví uhelky

Ruští pohraničníci před týdnem v Kerčském průlivu ostřelovali a pak zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s posádkami. Mezinárodním výzvám k propuštění Rusko odolává.

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyzvala Rusko, aby námořníky propustilo a umožnilo lodní dopravě přístup k Azovskému moři. Prohlásila, že je nutné vyhnout se dalšímu vyhrocení napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, a Putinovi nabídla svou pomoc v hledání řešení.

Krampová-Karrenbauerová, která je blízkou spojenkyní Merkelové, však v posledních dnech zaujala vůči Rusku tvrdší postoj. V pátek řekla agentuře Reuters, že Evropská unie by spolu s USA měly zvážit, zda pro ruské lodě z Azovského moře neuzavřít své přístavy.

Televizi ARD v neděli sdělila, že je načase zaujmout pevnější postoj vůči ruským činům, anexi Krymu a podporu separatistů na východní Ukrajině nevyjímaje.

Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře spojit Rusko s Německem a obejít tak tradiční tranzitní země včetně Ukrajiny. Projekt v hodnotě 11 miliard dolarů (251,3 miliardy korun), v čele s ruskou společností Gazprom, má od příštího roku zdvojnásobit kapacitu stávajícího plynovodu Nord Stream 1.

Ke skutečnosti, že eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou oživila v Německu diskusi o plynovodu, se vyjádřil také další uchazeč o šéfování německé konzervativní straně CDU Friedrich Merz. „Čím více se konflikt stupňuje, tím více se naskýtá otázka: Je opravdu správné, že budeme toto potrubí pokládat?“ řekl.

Proti plynovodu se staví Spojené státy, Ukrajina a východoevropské země. Argumentují tím, že poškodí Ukrajinu a sníží tranzitní poplatky. Washington také tvrdí, že s plynovodem bude Německo na Rusku závislé po celá desetiletí, napsala agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj