Doba čtení:1 m, 6 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Tisíce horníků demostrovaly v Berlíně proti chystané dani na výrobu elektřiny ve starých uhelných elektrárnách. Většina z nich přišla z hnědouhelných revírů v Porýní, Lužici a středním Německu. Napsal server Týden.cz. Uvalení daně chystá ministr hospodářství a šéf sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel.

„Očekáváme, že ze stolu bude smeteno všechno, co by znamenalo ukončení těžby hnědého uhlí a výroby elektřiny z uhlí v Německu,“ prohlásil před demonstranty předseda odborového svazu IG BCE z chemického průmyslu Michael Vassiliadis.

Odbory i firmy se obávají ztráty tisíců pracovních míst. Nové zdanění má totiž urychlit útlum uhelných elektráren, které mají v Německu stále největší podíl na výrobě elektřiny. Daň má oficiálně zemi pomoci při plnění vlastních cílů snížení emisí oxidu uhličitého.

Podle připravovaného materiálu, jehož základní body německé ministerstvo hospodářství zveřejnilo, by uhelné elektrárny starší 20 let měly platit 18 až 20 eur (495 až 550 Kč) za každou tunu CO2 vzniklou při výrobě. Německo už v minulosti rozhodlo, že do roku 2022 odstaví své jaderné elektrárny.

Podle odhadů odborového svazu pracovníků v hornictví, chemickém a energetickém průmyslu (IGBCE) vyšlo do ulic v centru německé metropole protestovat proti údajnému „sociálnímu blackoutu“ zhruba 15.000 lidí. Sami organizátoři hovořili o 6000 účastnících protestu, policie pak o řádově tisících.