Norsko oseká dotace pro elektromobily

Nejprodávanějším elektromobilem v Evropě se stal za posledních 12 měsíců Renault Zoe. Foto: Renault Zoe wikipedia cc-by-sa-2.0

Počet nově zaregistrovaných vozů na elektrický pohon v Evropské unii meziročně vzrostl o třetinu. Zbytku Evropy sice dál ujíždí Norsko, velkorysé dotace chce ale tamní vláda přehodnotit.

V Evropě roste počet elektromobilů. V zemích EU jich bylo zaregistrováno jen během prvního čtvrtletí přes 47 tisíc. To představuje meziroční růst o 30 procent. Na špici je Norsko. Podle průběžně aktualizované statistiky analytické společnosti Eafo bylo letos zaregistrováno v severské zemi už 21 tisíc osobních vozů na elektropohon. Minulý měsíc tvořily v Norsku dokonce rekordních 42 procent všech aut zařazených do provozu, uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
Bez úlev Dánové Teslu nechtějí
Hongkong také zruší úlevy pro elektroauta

Skandinávská země totiž podporuje nákup elektromobilů velkoryseji než jiné evropské státy. Nabízí nejen daňové úlevy, ale například i odpuštění poplatků na trajektech a silnicích, možnost zdarma parkovat na městských parkovištích nebo právo jet v pruhu, který je jinak vyhrazen jen autobusům. Systém daňových úlev ale bude platit jen do příštího roku a pak ho chce vláda přehodnotit stejně jako další výhody. „Jízda bez platby mýtného bude zřejmě vyměněna za systém s diferenciovanými cenami odvozenými od produkovaných emisí,“ uvádí komentář společnosti Eafo.

V Česku zatím tvoří elektromobily kvůli malým pobídkám zatím zanedbatelnou část trhu. V prvním pololetí bylo podle Svazu dovozců automobilů zaregistrováno jen 149 vozů na elektropohon, což je pouhé promile trhu. Celkově bylo v ČR dosud uvedeno do provozu méně než 1,5 tisíce elektromobilů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Rypadlo, které hrabe fazole
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu