Doba čtení:1 m, 27 s
Ilustrační foto: Kompania Weglova

Polská energetika bez uhlí existovat nemůže. Řekl to nový ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski. Nová vláda našich severních sousedů nehodlá uzavírat žádné doly ani propouštět, ale bude usilovat o další rozvoj odvětví.

Polsko by mohlo kvůli vysokým přebytkům uhlí a krizi v celém odvětví dočasně omezit těžbu v některých dolech, dokud nezačnou ceny opět růst. Vláda pak bude v rámci snahy o podporu uhelného sektoru uvažovat o sloučení státem vlastněných elektrárenských podniků.

Nejsilnější vládní strana Právo a Spravedlnost (PiS) bude zvažovat sloučení elektrárenských společností PGE, Tauron, Enea a Energa do jednoho podniku, sdělil poslanec Grzegorz Tobiszowski, který má v PiS tento politicky citlivý sektor na starosti. Podle něj tento plán zřejmě vyvolá nelibost Bruselu, takže Varšava je připravena uvažovat i o řešení v podobě dvou energetických skupin.

Polsko vyrábí téměř všechnu elektrickou energii z uhlí

Minulá vláda plánovala záchranu největší uhelné společnosti Kompania Weglowa (KW), investory se jí ale nalézt nepodařilo. Tobiszowski naznačil, že doly se zavírat nebudou, ale tři nebo čtyři doly KW s nejvyššími náklady a nejnižším odbytem by mohly snížit těžbu na minimum, dokud se ceny uhlí nezotaví. Nepotřební horníci by zatím přešli do jiných dolů.

Čtěte také: Polský prezident odmítá Kjótský protokol

Polsko vyrábí téměř všechnu elektrickou energii z uhlí. Propad cen uhlí za poslední roky ale uhelné podniky těžce zasáhl. KW je na pokraji bankrotu a finanční podporu potřebuje i společnost Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), která je největším evropským producentem koksovatelného uhlí.

Polsko těží ročně přes 72 milionů tun uhlí. Podle expertů by ceny uhlí na polském trhu podpořilo, kdyby se domácí produkce omezila o zhruba šest milionů tun.

Mohlo by vás zajímat:
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa