Novela Horního zákona narazila na fakta

Ministerstvo průmyslu chce zvyšovat platby za vytěžené nerosty hned. Stát na tom může vydělat. Nebo prodělat, pokud prohraje pravděpodobné arbitráže. Foto: Pixabay.com

Legislativní rada vlády varuje před možnými arbitrážemi ze strany těžebních firem, pokud Horní zákon zruší pětileté moratorium na zvyšování poplatků z vytěžených nerostů a poplatky se zvýší.

Nynější pětileté moratorium na zvyšování plateb z vytěžených nerostů by mělo zůstat v platnosti. Alespoň to je názor Komise legislativní rady vlády pro správní právo. Po vypršení stávajícího moratoria by se výše plateb upravovala bez časového omezení. Zachování pětileté lhůty bez zvyšování úhrad je podle komise nezbytné proto, aby těžební společnosti mohly využít přislíbené pětileté cenově stabilní období, se kterým počítaly ve svých finančních plánech. Portál iUHLI.cz o tom informoval zdroj blízký Radě, který si nepřál uvést své jméno.

Čtěte také:
Hünerův poradce přihrál Babišovi miliardy
Novela horního zákona vyvolala bouři

Komise pro finanční právo by naopak moratorium nechala zrušit tak, jak navrhuje ministerstvo průmyslu. Upozorňuje však na to, že je potřeba tento krok důkladně zdůvodnit, stejně jako by bylo potřeba důkladně zdůvodnit případné zvyšování úhrad. V opačném případě se komise obává, že firmy podnikající v oboru můžou zahájit arbitráže, protože stát zvýšením plateb zruší jejich očekávání založená na závazku pětiletého moratoria.

K jednání celé Legislativní rady vlády by mělo dojít  zhruba do poloviny srpna. Pak teprve bude známé celkové stanovisko Rady.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků