Novému bagru dominuje obří lžíce

Bagr PC 7000 vyrábí závod Komatsu v německém Düsseldorfu. Foto: komatsu-mining.de

V nabídce nejnovějších strojů japonské značky Komatsu pro rok 2017 dominuje obří bagr PC 7000. Téměř sedmisettunový kolos, jehož nakládací lžíce má objem 36 m³, dosahuje podle výrobce větší efektivity než menší stroje. Za podstatně kratší dobu totiž naloží více materiálu a sníží tak významně spotřebu energie.

Bagr PC 7000 ohromil už účastníky největšího stavebního veletrhu Bauma loni v Mnichově, kde se skupiny návštěvníků fotili přímo v obří lžíci. Podle výrobce si parametry tohoto stroje včetně mimořádně objemné lopaty vyžádali sami zákazníci.

Čtěte také:
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

„Požádali jsme naše největší partnery, aby definovali své požadavky na bezpečnost, produktivitu, výkon i kapacitu lžíce – a výsledkem byl PC 7000. Tento stroj splňuje požadavky na vysokou produktivitu práce v náročných podmínkách i na nižší spotřebu paliva,“ řekl manažer národních produktů Komatsu Australia Michael Hall. Stroj PC 7000 je určen pro povrchovou těžbu uhlí, mědi či železa.

Bagr PC 7000 vyrábí závod Komatsu v německém Düsseldorfu. Pohání ho dva dieselové motory, každý o výkonu 1250 kW. Podle obchodní strategie firmy je určen zákazníkům v Austrálii, Brazílii a Africe. Na základě požadavků zákazníků může být stroj vybaven hloubkovou lžící o stejném objemu, tedy 36 m³, i elektrickým pohonem. Nové technologie i parametry se promítly do produktivity. Výrobce slibuje nejnižší cenu na vytěženou tunu materiálu.

Vývojáři Komatsu upravili konstrukci lžíce i ovládací hydraulický systém tak, aby dosáhli rychlejšího a snadnějšího pracovního pohybu. Snížili také dobu pro servisní prohlídky či opravy, protože servisní místa jsou přístupnější než u jiných modelů rypadel. Přehled o stavu stroje zajišťuje monitorovací systém Komtrax Plus, který je zabudován přímo do bagru. Data o hodnotách tlaků v hydraulickém sytému a stavu motorů se dají přenášet dálkově přímo do servisního centra.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech