Doba čtení:1 m, 48 s
Důl Paskov. Foto OKD

Těžební společnost New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou firmu OKD, snížila za tři čtvrtletí letošního roku ztrátu na 16,2 milionu eur, to je v přepočtu zhruba 438 milionů korun. Ve stejném období loňského roku zaznamenala ztrátu 128 milionů eur.

Tržby společnosti od ledna do září o klesly o 12 procent na 445 milionů eur, v přepočtu asi 12 miliard korun. Na provozní úrovni EBITDA se firma dostala do ztráty čtyři miliony eur, před rokem zaznamenala zisk ve stejné výši. Za výsledkem je podle NWR především pokles tržeb, způsobený nižší těžbou a prodejem uhlí.

NWR dnes potvrdila cílový objem letošní produkce na 7,5 až 8 milionů tun uhlí, u prodeje pak na 8 milionů tun. Od září do ledna společnost vytěžila meziročně o desetinu méně uhlí. Těžba se tak snížila na 5,7 milionu tun uhlí. Prodej klesl o 12 procent na 5,4 milionu tun uhlí.

Čtěte také:
NWR ve čtvrtletí vytěžila dva miliony tun uhlí
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační

V samotném třetím čtvrtletí NWR utržila společnost 159 milionů eur, ve stejném období loňského roku to bylo 157,7 milionu euro. Provozní ztráta se snížila na 18 milionu eur z loňských 36 milionů eur a výsledek hospodaření za třetí čtvrtletí skončil v minusu 29 milionů eur, loni to bylo 71 milionů eur.

Celkem 74 procent letošní produkce koksovatelného uhlí NWR předprodala za 93 eur za tunu. NWR hlásí ke konci září objem hotovosti 57 milionů eur proti 77 milionům eur před rokem.

NWR je jedním z předních producentů černého uhlí ve střední Evropě. Prostřednictvím své dceřiné společnosti OKD těží koksovatelné a energetické uhlí pro středoevropský ocelářský a energetický průmysl. Akcie společnosti NWR jsou od května 2008 kotovány na akciových burzách v Londýně, Praze a Varšavě.

Představenstvo NWR v dubnu opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. I nadále mu ale patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která stále vlastní 50,5 procenta akcií NWR.

Mohlo by vás zajímat:
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR
Bakala skončí v představenstvu NWR

Bude Polsko šancí pro české horníky?