Obce u Dukovan chtějí nový blok v původním termínu

Dukovanská elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Foto: wikipedia.org

Energoregion 2020 sdružující obce z okolí jaderné elektrárny Dukovany podpořil výstavbu 5. bloku. Je podle něho nezbytný k dalšímu bezpečnému provozu elektrárny. Jeho zástupci kritizují, že je příprava ve skluzu. Očekávají, že Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) termíny zreviduje. Mají být závazné a směřovat k původnímu termínu spuštění v roce 2035. Uvedl Vladimír Měrka, který byl ve Valči na Třebíčsku znovu zvolen předsedou sdružení.

Doposud byla práce výboru bezzubá a naplňování Národního akčního plánu jaderné energetiky vázlo na procesních záležitostech,“ řekl Měrka. Nový statut stálého výboru schválila vláda 18. února. Podle Měrky by nyní měly přestat kompetenční spory a zastoupení politiků všech parlamentních stran by práci výboru mělo dostat pod lepší veřejnou kontrolu. Valná hromada sdružení v prohlášení požaduje, aby byla o postupu příprav výstavby pravidelně informovaná tak, jak slíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Čtěte také:
Nováková: Výstavbu jádra zaplatí spotřebitelé
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Energoregion 2020 sdružuje 129 obcí z Třebíčska, Znojemska a Brněnska ležících ve dvacetikilometrovém ochranném pásmu jaderné elektrárny. Podle Měrky v nich žije asi 100.000 obyvatel. Mezi zájmy, které sdružení hájí, patří především udržení zaměstnanosti, řekl Měrka. Místopředsedy sdružení se stali Vladimír Korek, starosta Višňové na Znojemsku, a starosta Nové Vsi z okresu Brno venkov Ladislav Horák.

Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985, loni dodala 14,25 TWh elektřiny. ČEZ teď prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045, zatímco dosavadní strategie počítá s jejich odstavováním okolo roku 2035. Prodloužení energetická firma zvažuje kvůli zajištění kontinuity výroby elektřiny v této lokalitě. ČEZ sice připravuje v Dukovanech stavbu jednoho až dvou nových jaderných bloků, konečné rozhodnutí o termínech výstavby ale zatím nepadlo.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna