Objevila se první udání na špatné kotle

Lidé by s nákupem uhlí neměli čekat na poslední chvíli. Foto: wikipedia.org

Pokuta za nedodržení zákona může dosáhnout až 50 tisíc korun. Foto: wikipedia.org

Lidé začali udávat sousedy, že špatně topí. Odbory životního prostředí v Karviné, Rakovníku a Kroměříži už se zabývají prvními podněty. Objevil se i případ falešného kontrolora.

Lidé začali využívat možnosti „udat“ někoho, že topí zakázaným a ovzduší znečišťujícím materiálem, hned od začátku roku. Dva podněty přišly na radnici v Karviné, jeden v Rakovníku, jeden v Kroměříži. Úředníci už se je chystají prověřit, napsala MF Dnes.

Čtěte také:
Topolánek: Konec uhlí je v nedohlednu
Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech

Metodický pokyn ministerstva životního prostředí sice předpokládá, že úřad pošle potenciálním hříšníkům nejprve písemné upozornění, nemusí tomu ale tak být vždy. Zákon podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové nezakazuje ani neohlášené kontroly. A pokuta může dosáhnout až 50 tisíc korun.

Hned první dny roku ale ukázaly i na negativa nového systému. Právě v Kroměříži už se objevil i falešný kontrolor, který se domáhal vstupu do domu na základě údajného pověření od radnice. K jeho smůle si ale vyhlédl dům, kde se topí plynem, takže neuspěl. Kroměříž také – na rozdíl od Karviné – neplánuje namátkové kontroly.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce, který sám sbírá ohlasy z měst, zákon působí i preventivně. „Příznivý efekt to mělo minimálně v Moravskoslezském kraji, protože podle představitelů měst těch čoudících komínů ubylo. Potvrdilo se, co jsme říkali, že na řadu lidí zapůsobí už možnost té kontroly,“ uvedl Brabec.

V Moravskoslezském kraji ale navzdory Brabcovu optimistickému vyjádření v minulých dnech opět vyhlásili smogovou situaci. Koncentrace prachových částic překročila limity až sedminásobně, meteorologové přirovnali smog na severu Moravy k tomu v Pekingu.

To nicméně neříká příliš o účinnosti nového zákona – míra znečištění ovzduší může být daná i silnějšími mrazy a tím, že se zkrátka topí hodně.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště