Obnovitelné zdroje v mrazech selhaly

Solární elektrárny nejsou v nízkých teplotách schopné vyrábět elektřinu. Ilustrační foto: wikipedia.org

Ameriku svírají třeskuté mrazy. V mnoha oblastech vyřadily takzvanou čistou energii. Větrné ani sluneční elektrárny nepracovaly, zatímco jaderné či uhelné ano. Podpora ekologicky šetrným zdrojům tak také ochladla.

Vrtochy přírody ukázaly, jak nebezpečná je tendence přecházet příliš na obnovitelné zdroje energie jako vítr a sluneční záření. V americkém listu Star Tribune to napsal Isaac Orr z pravicového think-tanku Center oftheAmericanExperiment. Na příkladu Minnesoty a okolních oblastí ukázal, že větrné elektrárny přestaly téměř pracovat a situaci zachraňoval plyn, jádro a uhlí, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Ústavní soud uzemnil solárníky
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Zákonodárce z Minnesoty proto vyzval, aby přehodnotili plán, podle kterého má do roku 2030 pocházet 50 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Orr by místo toho zrušil zákaz nových jaderných elektráren.

V Minesotě musel dodavatel energií společnost XcelEnergy vyzvat přes 400 000 tamních zákazníků, aby ztlumili termostaty a nepouštěli teplou vodu. Důvodem bylo přetížení systému pro přepravu zemního plynu a jeho (hrozící) nedostatek. Například ve městě Ponsford v Minnesotě přitom byla pocitová teplota, při jejímž výpočtu se zohledňuje například i rychlost větru či vlhkost vzduchu, minus 55 stupňů. V Chicagu bylo ve čtvrtek opět chladněji než v Antarktidě.

Třeskuté mrazy si už v USA vybraly svou daň. Vyžádaly si přinejmenším dvanáct obětí. O komplikacích v dopravě ani nemluvě. V řadě okresů zůstaly zavřené školy, firmy i úřady.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
iUHLI.tv: „Zelené“ peníze už Češi neuvidí
Německá Energiewende ohrožuje chudé