„Očišťování“ energetiky je zatím jen lež

Má praktický význam pro čistotu ovzduší to, že se energetické společnosti napříč Evropou zbavují uhelných elektráren? V žádném případě. Je to jen alibismus a pokrytectví.

Švédský státní koncern Vattenfall je jedním z tahounů čisté energetiky. „Bezuhlíkovou“ energetiku chce provozovat již mezi lety 2040 a 2045. Původně tento proces plánoval završit do roku 2050. A jak toho dosáhne? Prodá všechny své zdroje na fosilní paliva. A vybuduje množství větrných parků.

Čtěte také:
Většina Čechů je energeticky negramotná
Kde vidí poslanci budoucnost energetiky?

Do podobných rolí očisťovačů energetiky se obsadily i  německé RWE a E.ON, kterým po rozhodnutí vlády přestat používat elektřinu z uhlí nic moc jiného nezbývalo. Pod tlakem ideologie, nebo vlád je řada dalších firem následuje, nebo se k tomu chystá, včetně českého ČEZu.

Vyčleňování a prodej uhelných aktiv přitom není ani kosmetickou změnou stavu. Elektrárny jen prostě provozuje někdo jiný. Ten někdo je navíc docela výhodně koupil, což znamená, že jejich původní majitelé jsou na takovém byznysu škodní. V případě státních firem jsou tak škodné státy a jejich rozpočty či rezervy. Je ovšem také pravda, že zadarmo k očištění energetiky dojít nemůže. Je ovšem také pravda, že by náklady měly mít smysl.

Což by mohlo platit v případě, že energetická firma své fosilní provozy uzavře. Tím skutečně přispěje k čistšímu vzduchu. V případě, že své „špinavé“ provozy jen prodá, čistotě ovzduší nepřispívá vůbec ničím. Emisím je jedno, jestli vznikají při spalování v elektrárně patřící Petrovi, nebo Pavlovi.

A aby pokrytectví nebylo málo, je důležité vést v patrnosti, že evropské sítě bez uhlí fungovat zatím prostě nemůžou. Protože prostě obnovitelné zdroje zatím nejsou schopné zajistit stabilně dostatek energie. Jenže banky se rozhodly jít cestou takzvané společenské odpovědnosti. V případě financování energetiky to znamená, že některé z nich úplně odmítají podílet se na projektech spojených s uhlím. V Česku se to zatím projevilo pouze u ČSOB, vlastněné belgickou KBC. Ale ta není zdaleka jediná, jež upřednostnila zelený přístup před nynější energetickou realitou.

Nekritickému přístupu se zatím nepoddaly rakouské banky (Erste, Raiffeisen), které fosilní projekty nadále financují. Požadují však nasazení nejmodernější a tedy nejekologičtějších technologií. Což je skutečný příspěvek k čistšímu ovzduší.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků