Od Bakaly na hranici propasti

Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Dnešní kritická situace OKD je dávána za vinu především jejímu bývalému vlastníku Zdeňku Bakalovi. Foto: Profimedia

Dnes proběhne schůze věřitelů černouhelné společnosti OKD, která je v úpadku. Ti buď povolí managementu firmy její reorganizaci, nebo ji pošlou do konkurzu. Přinášíme přehled událostí, které se ve firmě udály za poslední rok.

Duben 2015 – Podnikatel Zdeněk Bakala, jehož působení v OKD je terčem kritiky, opustil představenstvo New World Resources (NWR), majitele OKD. Zůstal mu ale poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která držela nadpoloviční podíl v NWR.

Čtěte také:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Zeman: Bakalu je třeba zavřít

 1. prosince 2015 – NWR navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci roku 2016, plán s tím přitom počítal až o rok později. Jako druhou variantu nabídla převod dolu na stát. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) řekl, že v OKD hrozí propouštění, v krajním případě i konkurz.
 1. ledna 2016 – Ministři průmyslu, financí a práce jednali s vedením OKD a věřiteli. Stát nabídl, že je ochoten koupit za jednu korunu důl Frenštát, ve kterém se nikdy uhlí netěžilo. Výsledkem jednání bylo i oznámení, že plán restrukturalizace OKD je na jejím vedení.
 1. února 2016 – Vedení OKD oznámilo, že chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců, tedy 5000 a 6000 lidí. O tři týdny později vzali představitelé firmy svá slova zpět.
 1. února 2016 – Novým vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Má 60 procent hlasovacích práv. Skupina CERCL se rozhodla z OKD odejít. Transakce byla dokončena 9. března.
 1. března 2016 – OKD oznámila, že chce těžbu v Dole Paskov ukončit na konci roku 2016. Zveřejnila i plán, podle kterého letos sníží počet zaměstnanců o 500 a agenturních pracovníků asi o 800.
 1. března 2016 – Deník MfD napsal, že o část firmy OKD mají zájem obchodníci s uhlím Petr Otava a Petr Paukner.
 1. dubna 2016 – Skupina AHG navrhla, aby záchranu OKD spolufinancoval stát. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov. Plán předložila ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a ministru průmyslu Mládkovi. Babiš označil za nejlepší variantu “funkční OKD v konkursu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí”.
 1. dubna 2016 – Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy navrhla skupině AHG, že od ní OKD koupí. AHG na návrh, podobně jako ten od Pauknera a Otavy, nereagovala.
 1. dubna 2016 – AHG nabídla, že státu OKD prodá za méně než 150 milionů eur (asi čtyři miliardy Kč). Mládek řekl, že není zajímavé koupit bezcenné akcie za 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč).
 1. dubna 2016 – NWR uvedla, že pokud se nedohodne se státem na restrukturalizaci OKD, zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti. Vláda to odmítla jako nátlak, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že kabinet nebude platit dluhy vlastníků OKD, je ale připraven pomoci všem, které OKD propustí.
 1. května 2016 – Mládek řekl, že situaci OKD už může vyřešit pouze snížení požadavků majitelů nebo insolvence.
 1. května 2016 – OKD podala sama na sebe insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. V návrhu uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard Kč.
 1. května 2016 – Krajský soud v Ostravě poslal OKD do úpadku. Insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu.
 1. května 2016 – Vláda schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Horníci by měli dostávat 8000 a ostatní pracovníci 7000 korun měsíčně, a to tři měsíce až pět let.
 1. května 2016 – Finančník Pavel Tykač nabídl, že odkoupí OKD. Učinil tak na základě nabídky, kterou mu předložily hornické odbory. Koncem července Tykač zájem o koupi firmy ztratil.
 1. května 2016 – Krajský soud v Ostravě předběžným opatřením omezil možnost mateřské firmy NWR rozhodovat o OKD.
 1. června 2016 – Soud ustanovil tříčlenný věřitelský výbor firmy.
 1. července 2016 – Vedení OKD uvedlo, že firma bude letos potřebovat úvěr 700 milionů až miliardu Kč na zajištění provozu.
 1. července 2016 – O hospodaření OKD se začala zajímat protikorupční policie. NWR neuspěla u Vrchního soudu v Olomouci s odvoláním proti předběžnému opatření soudu, kterým byl výkon jejích akcionářských práv v OKD podřízen souhlasu věřitelů či soudu. OKD má podle soudu na uspokojení pohledávek věřitelů v celkové výši bezmála 17,3 miliardy Kč majetek v hodnotě 6,75 miliardy Kč.
 1. července 2016 – Louda neuznal dvě pohledávky největšího věřitele OKD. Jde o pohledávky za více než 10 miliard Kč, jež přihlásila Citibank. O den později Louda popřel i platnost pohledávek za 1,888 miliardy Kč, které přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu.
 1. července 2016 – Vláda rozhodla, že stát OKD půjčí 700 milionů Kč. Záměr kritizovala pravicová opozice. Podle ní půjde o dar.
 1. srpna 2016 – Investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do uskupení Ad Hoc Group (AHG), rozporují snahu OKD a Loudy popřít pohledávky Citibank.

Mohlo by vás zajímat:
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí
TOP 10 navždy bohatých
V jaderné elektrárně našli virus