Odboráři trvají na zachování zásob na ČSA

Předseda ČMKOS Josef Středula. Foto: iUHLI.cz

Předseda ČMKOS Josef Středula. Foto: iUHLI.cz

Na dnešním jednání tripartity budou odboráři požadovat zachování zásob hnědého uhlí dolu ČSA. Postaví se za to, aby zásoby vláda neodepsala.

Podle vyjádření předsedy ČMKOS Josefa Středuly je nutno zásoby uhlí zanechat pro budoucí generace. „Bohužel některé iniciativy začaly požadovat, aby se uhlí odepsalo, to znamená, aby se důl úplně uzavřel. A to si myslíme, že je nezodpovědné,“ řekl Radiožurnálu Středula.

Čtěte také:
Rozhodnutí o ČSA je chybou ČSSD
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se domnívá, že bude třeba precizně říci, jaká těžba hnědého uhlí bude a jestli bude dostatečná pro zabezpečení teplárenství.

Jak již dříve řekl serveru iUHLI.cz mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek, uhlí je odepsané tím, že se zásoby bilanční odepíšou do takzvaně nebilančních zásob. „Pokud bych to mohl zjednodušit, tak jsou jakoby v nejspodnějším šuplíčku nočního stolku. Jsou v rezervě, ale nakonec by byly k dispozici. Byť byly v nějaké době převedeny do nebilančních. Takže stát zásoby má, vede je v evidenci,“ uvedl Machek.

Nebilanční zásoby podléhají dalším kritériím. Buď jsou to jejich technické parametry, nebo to může být i jejich dobyvatelnost, ale to se netýká uhlí z lomu ČSA. „V ČR se těží mnohem horší uhlí, které nikdo do nebilančních zásob nepřevede. To, že tam stojí vesnice, podle mě není důvod převést zásoby do nebilančních nebo je odepsat. Vždyť se jedná o strategické zásoby energie na stovky let pro celou republiku,“ řekl specialista na báňskou legislativu Severní energetické Antonín Dymák, který zároveň upozornil na to, že chráněné zásoby jsou například i na Teplicku a Ústecku.

 

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
Topolánek: Nenásledujme sebevražedné Německo
Německá Energiewende ohrožuje chudé