Odbory poskytly úvěr pro těžbu uhlí v Británii

Hornický odborový svaz ve Velké Británii poskytl půjčku čtyři miliony liber, aby se mohl těžit nový porub v hlubinném dolu Hatfield, který se nachází nedaleko Doncasteru v Anglii. Důl se snaží zajistit finanční prostředky od tamní vlády nebo bank, v minulosti čelil uzavření. Napsal to server Steelguru.com. V případě, že těžařská společnost UK Coal uzavře své hlubinné doly Thoresby a Kellingley, bude Hatfield posledním hlubinným dolem v zemi.

„Národní svaz horníků nám dal budoucnost. Pro firmy, které těží uhlí hlubinným způsobem, je totiž nyní obtížné získat peníze od bank,“ řekl předseda dolu John Grogan. Dodal, že důl má nyní zajištěnu budoucnost na 18 měsíců.

Odborový svaz uvedl, že uhlí má ve výrobě elektřiny v Británii i v nadcházejících letech budoucnost. Proto by mělo být těženo v Británii, aby zajistilo práci horníkům a nemuselo se dovážet z Ruska, Kolumbie či odjinud.

Černé uhlí je ve Velké Británii nadále významným zdrojem pro výrobu elektřiny, pochází z něho 40 procent výroby energie, nicméně téměř 90 procent spotřeby pokrývá dovoz.