Odkaliště Fučík se změní v jezero

Západně od Duchcova má vyrůst nové jezero. Vodní nádrž o velikosti 35 hektarů vznikne rekultivací odkaliště Fučík, kam se dříve ukládal popílek z elektrárny. První plavci by se mohli v nové vodní ploše vykoupat zhruba za šest let.

Díky zatopení zbytkových jam lomů existuje v regionu už několik vodních nádrží, například Milada u Ústí, Barbora u Teplic či Benedikt a Matylda u Mostu. Fučík je tak další v řadě. „Odkaliště je provozováno jako vodní dílo podle manipulačního a provozního řádu. Nadbytečná voda se v souladu s platným povolením kontinuálně čerpá a vypouští do Ledvického potoka. Další ukládání do tohoto prostoru se už nepředpokládá a vystavené koridory mají provedenou biologickou rekultivaci. Tento provozní stav potrvá do příštího roku,“ vysvětlil pro Teplický deník ředitel elektrárny Ledvice Jiří Šinágl.

Čtěte také:
Vláda pozdržela zakázky na rekultivace
DIAMO dokončuje rekultivaci rybníků

Společnost ČEZ, pod kterou spadá elektrárna včetně odkaliště, nechala zpracovat studii na vybudování 35hektarové vodní nádrže a navazující krajinářské rekultivace. „Dokument zohledňuje aktuální stav území z pohledu podzemních vod, vodních toků a povrchových vod, připravovaných staveb v okolí, konfigurace terénu a možností rekultivace v daném území,“ konstatoval mluvčí ČEZ Ota Schnepp.

Studie navazuje na zčásti zrekultivované plochy Severočeských dolů. Dokument už mají k dispozici dotčené obce, tedy Ledvice, Zabrušany a Duchcov, a na konci minulého roku proběhla jeho veřejná prezentace. „O záměru víme. Dříve se hovořilo o suché variantě rekultivace, ale nakonec vyhrála voda. Nemáme s tím problém,“ sdělil starosta Duchcova Zbyněk Šimbera. Kvůli plánovanému jezeru budou muset obce změnit územní plány a až pak mohou následovat stavební práce.

Vodní plocha by měla sloužit všem, tedy plavcům, rekreantům i rybářům. „Realizace by mohla v optimistickém případě proběhnout v polovině 20. let tohoto století,“ dodal ředitel Šinágl. Než vznikne jezero západně od Duchcova, mohou lidé pro své letní kratochvíle využívat zatopený důl Barbora u Teplic. Tamější vodní plocha má 55 hektarů a je vyhlášená svou čistou vodou. Hluboká je až 60 metrů a kromě plavání a vodního lyžování je vhodná i pro potápění.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo