Doba čtení:2 m, 21 s
UFO
Neobvyklý předmět, který se našel nedaleko Kuzněcka. Foto: Daily Mirror

 

Objekt podobný talíři objevili nedaleko Kuzněcka při těžbě uhlí. Na místo nálezu byli okamžitě přivoláni archeologové, aby „věc“ prozkoumali. Horníci obsluhující  rýpadlo, kteří podivný objekt objevili, ale tvrdí, že se jedná o  dílo lidské ruky a  vše popisují slovem záhada. Neobvyklý objekt je téměř dokonale kulatý, v průměru měří 1,2 metru a váží přibližně 440 liber (200 kg), píšou Důlní noviny.

„Okamžitě jsme si toho všimli, protože šlo o poměrně rozměrný objekt. Nic podobného jsem nikdy předtím neviděl, evidentně je to uměle vytvořené. Ovšem kde se to vzalo tady, uprostřed ničeho, je skutečná záhada,“ řekl podle britského deníku Mirror řidič rýpadla Boris Glazkov, který o nálezu informoval.

Jeho kolega Artur Presnjakov deníku řekl, že původně byly „talíře“ dva, ovšem první se rozbil, když ho nabralo koleso velkostroje. „Byli jsme si jistí, že jsme na něco narazili, protože se to rozbilo na kusy. Druhý talíř ale zůstal v korečku, takže jsme zastavili stroj a opatrně ho vyndali,“ dodal.

Těžební společnost Kuzbassrazrezugol, kde se nález objevil, potvrdila, že objekt se nacházel v hloubce zhruba 40 metrů pod zemí. S ohledem na to, jak hluboko byl předmět nalezen, můžeme předpokládat, že by mohl být starší než mamutí kosti, které se v těchto místech v minulosti našly, ovšem jen v hloubce zhruba 25 metrů.

Vědci, kteří neznámý „talíř“ zkoumají, odmítli celou záležitost komentovat do doby, než budou jejich výzkumy a šetření ukončeny. Čtenáři webového vydání britského bulvárního deníku měli o původu  nalezeného objektu nejrůznější teorie. Někteří se podivovali nad tím, proč by někdo vyráběl tak podivný objekt, jiní zase byli pevně přesvědčeni o tom, že něco takového musí pocházet z vesmíru.

V historii se již několikrát objevily předměty, jejichž funkci jsme nebyli schopni objasnit, a proto podněcovaly k nejrůznějším spekulacím, především o svém původu. Patrně nejdiskutovanější případ se odehrál 2. července 1947 poblíž města Roswellu v Novém Mexiku v USA. Na obloze byl tehdy pozorován předmět ve tvaru disku a místní farmář prý poté našel na svém pozemku vzdáleném asi 110 km od Roswellu trosky objektu neznámého původu.

Kromě několika pasáží z historických textů, které jsou interpretovány jako popis setkání člověka s UFO, vzrostl zájem veřejnosti o tyto jevy především v období po 2. světové válce. Zpočátku byly centrem hlášených pozorování především USA, postupně však byla hlášena pozorování UFO prakticky ze všech oblastí Země. Do současnosti je zaznamenáno několik desítek tisíc údajných pozorování UFO.

Záhady nabízejí také tuzemské hnědouhelné lomy. Fenoménem přelomu osmdesátých a  devadesátých let se staly takzvané vršanské koule. Pocházely z  třetihor, z doby po uložení hlavní uhelné sloje a jejich stáří se odhaduje na 15 až 20 milionů let. Svého času se mluvilo o světovém unikátu, který nelze nalézt nikde jinde než v severních Čechách a v Jihoafrické republice.