OKD hlásí těžební rekord

Překonávání zasypané jámy v doubravském ohradníku. Foto: OKD

Horníkům hlavního předáka Janusze Siwka z úseku Alpex  se v březnu v doubravském ohradníku na šachtě ČSA podařil rekordní těžební výkon.

Nakopání 129 838 tun uhlí totiž znamenalo nejvyšší těžbu v revíru společnosti OKD od června 2015, kdy kolektiv Witolda Wozniaka vytěžil 157 255 tun na lokalitě Lazy. Siwkovy osádky vytěžily za měsíc nejvíce i v loňském roce, konkrétně listopadových 111 102 tun. I díky tomu byl jedenáctý měsíc v roce 2018 těžebně nejúspěšnějším, napsal Měsíčník Horník.

A výrobu celého OKD podrželi chlapi z Alpexu v ohradníku rovněž v letos v březnu. Vždyť nakopali více než dvojnásobné množství oproti druhému nejúspěšnějšímu kolektivu hlavního předáka Romana Kurka – dříve Tadeusze Czaji – s 56 861 tunami,“ uvedl Ota Sabela z provozu rubání karvinské šachty. Za zmínku podle něj stojí i porovnání Siwkovy těžby za první kvartál roku (268 539 tun) s celkovou těžbou OKD. Siwek dosud natěžil jednu třetinu těžby celého OKD.

Čtěte také:
OKD zpochybnila nestrannost soudu ve sporu s NWR
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Rekordní porub 22 4052 ve 40. sloji v oblasti 22. kry dobývacího prostoru Doubrava začal kolektiv kopat od října. Po březnovém rekordním postupu o 161,3 metry měl porub s uhelnou mocností 4,2 metru od počátku dobývání ujeto 652 metrů. V tomto měsíci dorazili na začátek umělého stropu a horníci začali s baldachováním.

Za jejich fedrunkem stál asi správný tah na branku. A také to, že se dařila spolupráce na všech úrovních při zdolávání různých problémů. Nakonec, valící se tuny uhlí jsou pro každého havíře tím nejlepším hnacím motorem,“ řekl Sabela. „Podmínky ve 40. sloji byly lepší než dříve ve 39. sloji. Nicméně při špičkových postupech až sedmi metrů za den obnášely práce každodenní náročnou údržbu technologie, odtěžení, dodržování bezpečnostních opatření v celé oblasti, přípravy na další denní těžbu, demontáže a výklizy výstroje přilehlých chodeb s postupujícím rubáním, likvidace děl za porubem či udržování funkční hydrauliky mechanizované výztuže,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje