OKD hledá zaměstnance i za hranicemi

OKD nabízí novým zaměstnancům desetitisícové náborové příspěvky. Foto: OKD

Těžební společnost OKD hledá nové zaměstnance i v sousedním Polsku a na Slovensku. Firma tak řeší problémy s odcházejícími zaměstnanci, hlavně z důlních provozů. Za letošní rok doly dobrovolně opustí šest set padesát lidí.

Vysoké náborové příspěvky pro cizince i peníze na ubytování, to vše nabízí důlní společnost, aby nahradila o čtvrtinu odcházejících zaměstnanců víc, než sama původně odhadovala. Nových zaměstnanců přišlo letos dvě stě dvacet, to ale OKD nestačí, uvedl Český rozhlas Ostrava.

Čtěte také:
Skončí spor Zeman – Bakala u arbitráže?
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Původní reorganizační plán, který firma předloni předložila věřitelům a soudu v insolvenčním řízení, předpokládal, že se některé doly budou zavírat už letos. Útlum dolů s jejich následnou likvidací měl být podle původního plánu rozložený do roku 2026. Protože se ale firmě daří, harmonogram zavírání dolů se změní.

V této chvíli je schválen podnikatelský záměr, že se bude těžit do roku 2024. My jsme se domluvili, a já myslím, že za stávajících cen to vypadá velice dobře, že by se těžba rozšířila až do roku 2030,” řekl při nedávné návštěvě OKD premiér Andrej Babiš.

Majitelem OKD je od letošního dubna znovu stát. Vlastníkem se po letech stal prostřednictvím státního podniku Prisko, za akcie společnosti zaplatil téměř 80 milionů korun. Skončila tím reorganizace podniku, který se v roce 2016 dostal do úpadku. Ve firmě nyní pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem přes 9500 lidí. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme