OKD vyprostí těla mrtvých horníků

Při výbuchu metanu v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku zahynulo 13 horníků. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Těžební společnost OKD chce do konce dubna vyprostit těla devíti mrtvých horníků, kteří zůstávají pod zemí po výbuchu metanu v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku. Všechny mrtvé by mohla vyprostit do poloviny května.

Už do konce tohoto týdne chce firma provést průzkum části míst, kde v prosinci při výbuchu metanu zahynulo 13 lidí. Průzkum předchází samotnému vstupu do požářiště a není k němu potřeba povolení báňského úřadu. „V této chvíli jsme schopni říct, že požár je uhašen a nehrozí jeho obnovení,“ řekl závodní dolu Kamil Blahut.

Čtěte také:
OKD zpochybnila nestrannost soudu ve sporu s NWR
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Po provedení a vyhodnocení průzkumu a získání povolení chce firma zahájit práce na zpřístupňování požářiště. Plán vstupu do požářiště už předložila ke schválení báňskému úřadu a očekává, že povolení dostane během několika dnů. „Délka práce na zpřístupňování požářiště se odhaduje zhruba na dva měsíce,“ řekl Blahut. Od výbuchu jsou prostory uzavřeny speciálními hrázemi a lze do nich sfárat teprve, až bude jisté, že tam nehrozí žádné další nebezpečí.

Uzavřeno je celkem 4800 metrů důlních děl. Blahut řekl, že vývoj v místě požáru sledovali tři měsíce pomocí osmi kontrolních vrtů, ze kterých odebírali vzorky plynů. Do uzavřených prostor k uhašení požáru pumpovali dusík. „Od doby uzavření do současné doby jsme do oblasti napustili 7,2 milionu metrů krychlových dusíku,“ řekl Blahut.

Předseda představenstva a výkonný ředitel Hlavní báňské záchranné služby OKD Petr Dedek řekl, že průzkum a rekognoskace terénu je běžná akce a bude z ní pořízen záznam speciálním kamerou ve vodotěsném pouzdru. „Místo ohledáme, abychom zjistili složení ovzduší, teplotu ovzduší v důlním prostoru i nakolik nastala deformace důlního díla,“ řekl Dedek. Součástí průzkumu bude také odebrání vzorků ovzduší. „Předpokládám, že průzkum čelby, tedy části postižené oblasti, bude probíhat v průběhu jedné prodloužené směny,“ doplnil Dedek.

Prvního zásahu se zúčastní zhruba 40 záchranářů. „“Součástí průzkumu bude zřízení takzvaných přetlakových propusťových komor. Smyslem je vytvořit přetlak v komoře, aby ovzduší za hrází zůstalo stejné, abychom ho vstupem za tu hráz neovlivnili,“ vysvětlil Dedek.

Celková délka průzkumu bude kolem 300 metrů. „Důležité bude, jaká bude teplota. Z důvodu, že účelem zásahu je dostat se na čelbu a ověřit stav toho pracoviště, napouštíme dusík, který je ochlazován. Nepředpokládám, že tam budou extrémně vysoké teploty,“ řekl Dedek.

Cílem průzkumu je podle něj i ověření stavu obětí a zmapování, kde přesně se nacházejí. Záchranáři předpokládají, že pět obětí z čelby (předku chodby) by mohli vyprostit do konce dubna a čtyři mrtvé z rubání (dobývacího prostoru) v půlce května.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem. Mezi mrtvými horníky bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno. Vynést z dolu se po neštěstí podařilo jen čtyři mrtvé.

OKD ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex, jejichž zaměstnanci většinou zahynulí horníci byli, vyplácí pozůstalým jednorázové odškodné 340 tisíc korun. Mají na ně nárok manželky i nezaopatřené děti havířů a také jejich rodiče, pokud s nimi žili ve společné domácnosti. Budou dostávat také renty.

Místopředseda představenstva OKD Jan Solich řekl, že většinu jednorázového odškodnění už podnik vyplatil, jde celkem o téměř sedm milionů korun. OKD také dala 15 milionů korun Nadaci OKD k rozdělení postiženým rodinám. Ve dvou sbírkách se na pozůstalé po hornících vybralo celkem přes 6,7 milionu korun.

V dolech na Karvinsku pracuje přes 9000 lidí. Z nich je zhruba 6800 kmenových zaměstnanců OKD a téměř 2500 pracovníků dodavatelských firem. Mezi kmenovými zaměstnanci OKD je několik stovek Poláků, Slováků a některých dalších národností. OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje