Oprava rýpadla zaměstná desítky lidí

Rypadlo KU800 12R_compressed

Je téměř neuvěřitelné, že tento gigant ujde tři metry za minutu. Foto: coaltv.cz

Uničovská společnost Unex získala obří zakázku na rekonstrukci kráčejícího kolesového rypadla KU800/12-R v celkové výši 275 milionů korun. Nabírá proto desítky nových zaměstnanců.

Velkostroj byl vyroben v Uničovských strojírnách v roce 1981 a ve stejném roce začal těžit hnědé uhlí v nově otevřeném povrchovém lomu Jiří společnosti Sokolovská uhelná, kde dodnes spolehlivě pracuje,“ řekl serveru iDnes.cz Jan Šilhavý, ředitel produktové skupiny Strojírenství České republiky a Slovenské republiky společnosti Unex.

Čtěte také:
VIDEO: V garáži tento stroj neopravíte
Rypadlo váží jako 2700 škodovek

Za označením KU 800 se skrývá těžko představitelný kolos kolesového skrývkového rypadla s výkonem 2500 metrů krychlových zeminy za hodinu. Délka stroje je přes 170 metrů, výška 52 metrů. Koleso rýpadla má průměr 13 metrů a je osazené 15 korečky o obsahu 1300 litrů. S ohledem na obrovskou hmotnost, která se pohybuje okolo 4400 tun, což odpovídá třeba 20 letadlům typu Boeing 747 Jumbo Jet, je i pohyb impozantní. Mašina za minutu udělá krok tři metry dlouhý.

Na to, jak se opravuje gigantické rýpadlo, se můžete podívat na videu CoalTV.

Vítězství ve výběrovém řízení chápeme mimo jiné jako ocenění skutečnosti, že jako původní výrobce stroje disponujeme nejen ničím nenahraditelnými zkušenostmi našich zaměstnanců, ale i originální výkresovou dokumentací,“ doplnil Šilhavý. Unex je předním světovým výrobcem zařízení pro kontinuální těžbu velkých objemů zeminy, uhlí a rud povrchovým způsobem i zařízení skládkových hospodářství elektráren.

Lom Jiří společnosti Sokolovská uhelná se nachází severně od Sokolova. Jedná se o jeden ze dvou posledních ještě dnes činných uhelných lomů na Sokolovsku s produkcí uhlí cca osm milionů tun za rok, což je nejvíce v sokolovském revíru. Předpokládá se, že těžba v tomto lomu by mohla probíhat zhruba do roku 2035.

Mohlo by vás zajímat:
Na dně lomu plaval sací bagr
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou