Otálející stát hatí rekultivace

Jezero Milada. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Jezero Milada se otevřelo veřejnosti už v loňském roce. Foto: webové stránky Ústí nad Labem

Stát dosud nevyřešil, kdo bude vlastníkem jezer Most a Milada, která vznikla na místě bývalých lomů Ležáky a Chabařovice. Do jejich rekultivace stát investoval do konce roku 2014 více než osm miliard korun.

Stát také neurčil, za jakých podmínek bude nový majitel jezera provozovat, což brání dalšímu rozvoji a lepšímu využití veřejností. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Při hospodaření s penězi určenými na rekultivace nezjistil závažná pochybení. Obě jezera spravuje státní podnik Palivový kombinát Ústí, podle něhož budou nabyvatelem obce v okolí jezer. Rozhodovat o tom bude vláda.

Čtěte také:
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí

Palivový kombinát Ústí při sanaci a rekultivaci dlouhodobě spolupracuje s dotčenými obcemi, reagovalo na závěr NKÚ Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). „Vzhledem k dlouhodobosti procesu rekultivace, který je realizován od 90. let, nebylo reálné, aby na sebe města a obce převzaly zodpovědnost za budoucí správu, údržbu a další rozvoj dané oblasti a zavázaly se k majetkoprávnímu vypořádání pozemků v dané lokalitě v horizontu dvaceti let,” uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Nový vlastník musí jezera rozvíjet
Ministerstvo odsunulo původní termíny pro rozhodnutí o vlastníkovi jezera Milada z roku 2015 do konce roku 2017 a jezera Most z roku 2017 do konce roku 2019. Nyní se chce zasadit o to, aby termíny byly dodrženy. Vyřešením vlastnické otázky by se podle NKÚ z jezer díky dalšímu rozvoji mohly stát plnohodnotné příměstské rekreační oblasti. Jde o přístupná jezera s rozlohou přes 250 hektarů v případě jezera Milada a více než 300 hektarů v případě jezera Most. Jezero Milada leží západně od Ústí nad Labem, jezero Most severně od Mostu.

Podle ministerstva Palivový kombinát Ústí intenzivně jedná o možné budoucí podobě majetkoprávního vypořádání pozemků v dotčených lokalitách a chystá se návrh jednotné koncepce správy a následného využívání rekultivovaných území.

V roce 2011 Palivový kombinát Ústí navrhoval převést tato území bezúplatně obcím. Ministerstvo financí a antimonopolní úřad ale upozornily na to, že převod by mohl být v rozporu s předpisy Evropské unie o poskytování veřejné podpory. Ministerstvo průmyslu ani státní podniky dosud nevyřešily, zda jde skutečně o nedovolenou podporu.

NKÚ také upozornil na to, že je zároveň nutné stanovit podmínky, za nichž nový vlastník tato území získá. „Jinak totiž hrozí, že tento vlastník území nebude dále rozvíjet, například stavbou cyklostezek, rekreačních zázemí, silnic, kanalizací a další infrastruktury,” upozornil NKÚ.

Rekultivační proces trvá několik desítek let

Jezero Milada se otevřelo veřejnosti už loni. „Nabyvatelem by měly být obce. Řešením převodu je pověřena právní kancelář, která zpracovala varianty převodu pozemků, nejvýhodnější je kombinace úplatného a bezúplatného převodu,” řekla ČTK mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. K jednání je zhruba 820 hektarů včetně vodní plochy. Náklady vznikají krajskému městu už nyní, a to kvůli zajištění bezpečnosti. Na místo totiž zajíždí městská policie.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu