Ozonu nejvíc škodily Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany vypustila v roce 2016 do ovzduší nejvíce látek poškozujících ozonovou vrstvu. Foto: wikipedia.org

Jaderná elektrárna Dukovany vypustila v roce 2016 do ovzduší nejvíce látek poškozujících ozonovou vrstvu. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnila ekologická organizace Arnika a který čerpá data z Integrovaného registru znečišťování.

Podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka je důvodem probíhající modernizace hasicích zařízení v elektrárně. Podle údajů Arniky vyplývá, že ve vypouštění látek poškozujících ozon se na první příčce objevila s velkým náskokem Jaderná elektrárna Dukovany s 2287 kilogramy, druhá Spolana Neratovice vypustila deset kilogramů těchto látek. Společnost Faurecia Interior Systems Bohemia na třetím místě zatížila ovzduší necelými dvěma kilogramy takových škodlivin.

Čtěte také:
Další problém v českých jaderných plánech
Před 30 lety byl spuštěn čtvrtý blok v Dukovanech

Dukovanská elektrárna podle Bezděka skutečně loni nahlásila v souladu s předpisy zvýšenou spotřebu plynu halonu, který se využívá jako hasicí plyn ve vybraných speciálních provozech. „Jeho spotřeba nesouvisela s požárem, protože k žádnému nedošlo, ale s ověřením funkčnosti zařízení v červnu loňského roku,“ řekl Bezděk. Mimořádná záležitost by se podle něj neměla opakovat. Modernizace speciálního hasicího systému by měla být dokončena v roce 2020.

Žebříček vyhlašuje Arnika 13. rokem, čerpá z Integrovaného registru znečišťování, který je pro určitý rok kompletní vždy k 30. září následujícího roku. Cílem žebříčku je motivovat firmy produkující škodlivé látky ke změně.

Mohlo by vás zajímat:
Pro Australany je uhlí úžasné
Čína v roce 2016 uzavře přes tisíc dolů
Australané koupili za miliardu důl v Kanadě