Padne rozhodnutí ve sporu OKD a Citibank?

Ve sporu jde o pohledávky za více než deset miliard korun. Foto: iUHLI

Insolvenční soud v Ostravě by dnes měl vynést rozhodnutí ve sporu společnosti Správa pohledávek OKD (původně OKD) a britské banky Citibank o pohledávky za více než deset miliard korun. Insolvenční správce Lee Louda pohledávky neuznal a banka, která by jinak byla největším věřitelem, se insolvenčního řízení s firmou OKD vůbec nemohla účastnit.

Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD, která v roce 2016 skončila v úpadku, za tyto závazky ručila.

Čtěte také:
Útlum těžby ovlivňuje i důlní dopravu
Seismická aktivita v revíru OKD

Ostravský soud v roce 2019 rozhodl, že pohledávky Citibank jsou platné. Proti tomu se odvolal insolvenční správce i státní zástupce. Vrchní soud loni rozhodnutí zrušil. Ostravský soud se ale nyní zabývá už jen částí sporu, řeší mimo jiné, zda smlouvám o ručení odpovídalo plnění, které OKD dostalo.

Těžební firma prošla po úpadku reorganizací. Doly a provozní majetek byly vloženy do nové společnosti, jejímž majitelem se prostřednictvím své firmy Prisko stal v roce 2018 stát a jež se později přejmenovala na OKD. V původní OKD pak zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli a její název se změnil na Správa pohledávek OKD.