Pardubický kraj znovu přispěje na kotlíky

martin_netolicky_pardubickykraj cz

Podle hejtmana Netolického kraj ve druhém kole rozdělí až 60 milionů korun. Foto: pardubickykraj.cz

Pardubický kraj chce v září vyhlásit termín druhého kola pro přijímání žádostí o dotace na výměnu neekologických kotlů. Požádat o příspěvek budou moci noví zájemci i neúspěšní žadatelé z prvního kola. Postup ještě musí schválit rada kraje na svém jednání 9. června.

Pardubický kraj přijímal žádosti pro první výzvu od 27. ledna. Zájem byl obrovský, někteří zájemci stáli ve frontách od předchozího odpoledne. Prakticky již první den byly připravené peníze předběžně vyčerpány, kraj proto příjem žádostí o dva dny později ukončil. Během tří dnů úředníci zaevidovali přes 1000 žádostí. Původně plánovaná částka 100 milionů korun byla zvýšena, aby se dostalo na všechny žadatele.

Čtěte také:
Na Ústecku táhnou kotle na uhlí a biomasu
Žadatelé o výměnu kotlů se zajímají o dražší čerpadla

Pardubický kraj dostal od ministerstva životního prostředí na výměnu kotlů celkem 178 milionů korun. „Vzhledem k tomu, že částka, která je pro kotlíkové dotace vyhrazena, nebyla vyčerpána, přistoupíme k vyhlášení druhého kola, ve kterém mezi zájemce rozdělíme až 60 milionů korun,” uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Výše podpory na jeden projekt se pohybuje mezi 70 a 85 procenty ceny podle lokality a typu pořizovaného kotle, maximálně však 127 500 korun. Nejvyšší dotaci mohou získat lidé v České Třebové, Holicích, Lanškrouně, Litomyšli, Moravské Třebové, Linharticích, Pardubicích, Svitavách a Jablonném nad Orlicí, kde je špatná emisní situace.

Žadatelé musejí zároveň udělat aspoň jedno další energetické opatření, například zateplit část budovy či vyměnit nebo utěsnit okna nebo dveře, případně doložit, že energetickou náročnost budovy na kategorii úsporná už snížili. Cílem programu je pokles emisí z lokálního vytápění domácností.

Mohlo by vás zajímat:
Vysočina chce další peníze na kotlíky
Hejtman tlačí na ministra kvůli kotlíkovým dotacím
Peníze do luftu