Pátým nejbohatším Čechem je uhlobaron

Doba čtení:1 m, 32 s
Foto: Forbes, Facebook

Foto: Forbes, Facebook

Pavel Tykač, který stojí za skupinou Czech Coal Group, se opět umístil v žebříčku dolarových miliardářů zveřejňovaném časopisem Forbes. Tykačův majetek loni vzrostl na 1,2 miliardy dolarů (zhruba 29 miliard korun). Mezi Čechy je Tykač pátý nejbohatší, celosvětově mu patří 1476. místo žebříčku.

Nejbohatším Čechem zůstává podle Forbesu majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem odhadovaným na 10,6 miliardy dolarů (264 miliard korun). Druhý je majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se jměním za 62 miliard korun a třetí vlastník realitní skupiny CPI Radovan Vítek s majetkem 47 miliard korun. Kellner se v novém žebříčku vrátil mezi stovku největších boháčů světa.

Čtěte také:
Mostecká porodnice má novou tvář i díky uhlí
Tykač potvrdil zájem o Vattenfall

Jmění Tykače, který stojí za skupinou Czech Coal Group, podle Forbesu stouplo na 1,2 miliardy dolarů. Tykač si navíc mohl oddechnout i kvůli jiné věci. Vrchní státní zastupitelství zastavilo jeho stíhání v kauze CS Fondů, z nichž v roce 1997 zmizelo 1,2 miliardy korun. Vyšetřování tak definitivně skončilo po 19 letech. Tykač vždy tvrdil, že s podvodem neměl nic společného, a upozorňoval na to, že firmu prodal ještě předtím, než z ní peníze zmizely. Nyní mu bylo dáno za pravdu.

Nejbohatším člověkem se v 30. ročníku žebříčku stal posedmnácté zakladatel Microsoftu Bill Gates s majetkem za 75 miliard dolarů. Na seznam lidí s majetkem vyšším než jedna miliarda dolarů se letos dostalo 1810 lidí a jejich souhrnné jmění je 6,48 bilionu dolarů. Podle Forbesu jich loni bylo o 16 více a měli celkový majetek za 7,05 bilionu dolarů. Průměrné jmění kleslo poprvé od roku 2010, uvedl časopis.

Mohlo by vás zajímat:
Školy dostaly díky uhlí už 10 miliónů
Projekt Tykačových už nakrmil tisíce školáků
Chytré hlavy vymyslely průmyslovce nové studio