Doba čtení:1 m, 44 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Největší tuzemský obchodník s uhlím a majitel společnosti Carbounion Bohemia Petr Paukner zpracoval bilanci těžby a spotřeby hnědého uhlí v České republice pro ministra financí Andreje Babiše (ANO), který ji před pár dny zveřejnil prostřednictvím sociálních sítí. Babiš byl doposud proti prolamování limitů. Analýza vzbudila mezi odborníky rozruch a řadu otázek. Například, proč si Babiš vybral zrovna Pauknera, největšího obchodníka s uhlím v zemi? Nejedná se o střet zájmů? Paukner nic takového nepřipouští.

Firma Carbounion Bohemia ve studii doporučuje prolomit limity těžby v lokalitě dolu Bílina, a tím zajistit konzistenci dodávek zejména pro sektor tuzemského teplárenství. Studie zároveň eviduje dovoz hnědého uhlí ze zahraničí.

„Babiš mě oslovil, chtěl analýzu k hnědému uhlí a já jsem řekl, že takovou analýzu zpracuji. A že to bude moje analýza. Že jsem se zaměřil více na limity, je kvůli tomu, že je to aktuální,“ řekl serveru iUHLI.cz Paukner, který jedním dechem dodává, že analýzu pro Babiše zpracoval zcela zdarma. Střet zájmů vylučuje, podobnou analýzu prý bude dávat také Mezinárodní energetické agentuře. Kdo konkrétně jej Babišovi doporučil, ale neví.

Paukner říká, že jako obchodník s uhlím musí znát všechny kontrakty v tuzemském hnědouhelném sektoru včetně těch konkurenčních. „Proto se na mě Babiš obrátil. Řekl jsem, že analýzu vypracuji, ale že ji udělám podle sebe. Ať si s ní pak dělá, co chce. Buď se mu bude líbit, nebo ne. On mi neřekl, že se mu líbí nebo nelíbí. Zeptal se jen, zdali ji může zveřejnit a já souhlasil,“ dodal Paukner.

Paukner také popřel jakékoli kontakty Carbounion Bohemia s firmami ze skupiny Agrofert. „Nedodávám jim plyn, nedodávám jim uhlí ani elektřinu,“ dodal.

Server iUHLI.cz přinese celý rozhovor s miliardářem Petrem Pauknerem zítra. Ptali jsme se například na jeho názor, kdo koupí německá aktiva švédského státního koncernu Vattenfall. Zda elektrárny a uhelné lomy koupí firma ČEZ nebo Energetický a průmyslový holding (EPH)? Paukner také naznačil budoucnost hnědého uhlí v Česku a složení energetického mixu. Upozornil také na to, proč by česká energetika měla více sledovat sousední Německo.