Doba čtení:2 m, 0 s
Tykač_Pavel_foto_redakce_iUHLI
Pavel Tykač a René Holeček odkoupí OKD. Foto: iUHLI.cz

Dalšího jednání o osudu krachující černouhelné společnosti OKD se účastní ministři, odbory i hejtman. Hornické odbory podle svého předáka Jana Sábela přicházejí s překvapivým návrhem řešení celé situace: Pavel Tykač a René Holeček chtějí podle nich odkoupit společnost OKD.

Podle informací iUHLI.cz přistupuje Tykač, jehož firmy těží hnědé uhlí na Mostecku, k nabídce velmi vážně a jeho cílem bude zachování těžby uhlí.

Lidové noviny nabízely jiný scénář: peníze na další provoz OKD mohli dát podle listu podnikatelé Petr Paukner a Petr Otava. OKD by poskytli provozní půjčku ve výši dvou miliard korun na nákup uhlí. Peníze nechtějí dát přímo OKD, ale prostřednictvím státní firmy Diamo nebo jinému státem vlastněnému podniku.

Čtěte také:
Otava vymáhá po OKD obří pokutu
Půjčí někdo OKD miliardy?

Takový návrh se však údajně nelíbí ministru financí Andreji Babišovi (ANO). A za „zbytečný bypass“ ho označil také hejtman Miroslav Novák (ČSSD). „Pokud by stát měl převzít garance, tak ať to udělá rovnou,“ řekl novinářům před pondělním jednáním.

Schůzky se účastní rovněž prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák, pozvání měl dostat i předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka, vládní zmocněnec Jiří Cienciala nebo primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již uvedl, že na jednání k OKD „vyhodnocuje dosavadní kroky vlády a plánovaná opatření pro pomoc zaměstnancům i kraji“.

Odbory na jednání opět otevřou téma hornických důchodů. Poslanci na začátku května rozhodli, že horníci z hlubinných dolů budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci. Novela o penzijním pojištění má nyní zamířit k posouzení do horní komory.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly budou odbory požadovat, aby se Senát možnosti projednávání návrhu vzdal a pustil ho rovnou k podpisu prezidenta. Vláda také schválila příspěvek pro propouštěné z OKD. Havíři dostanou sedm tisíc korun, nebo případně osm tisíc korun.

Černouhelná OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy. Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo 50 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Reportáž: Safari na vlastní kůži
Zachrání Dukovany parní lokomotiva?
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů