Počet učeben z Chytrých hlav stoupá

Z grantu Chytré hlavy pro Sever se rozdělilo školám na Mostecku již 14 milionů korun. Foto: Severní energetická

Supermoderní mikroskopy v biologické laboratoři v litvínovském gymnáziu, novou učebnu elektro v mezibořském Educhemu a pomůcky pro výuku fyziky a biologie ve zdravotnické škole VOŠ, OA, SPŠ a SZŠ v Mostě mohou studenti těchto škol využívat díky loňské podpoře z grantu Chytré hlavy pro Sever.

Vršanská uhelná ze Sev.en group jeho prostřednictvím rozdělila školám na Mostecku již 14 milionů korun. Počet podpořených projektů se za osm let existence grantu přiblížil padesátce a vzniklo téměř 40 nových učeben. Letos těžební skupina plánuje vyhlásit další ročník grantu.

Čtěte také:
Peníze od těžařů pomohly k novým učebnám
Chytré hlavy rozšířily nabídku

Jako první se s realizovaným projektem z Chytrých hlav letos přihlásilo litvínovské gymnázium, kde za  230 tisíc korun od těžební společnosti nakoupili přístrojové vybavení, zejména špičkové mikroskopy, které umožňují přenášet data rovnou do počítače, projektoru, ale i do chytrých telefonů.

Střední škola Educhem se pochlubila nově vybudovanou učebnou pro obory elektro. „Snažíme se, aby nabídka studijních oborů odpovídala zájmu zaměstnavatelů v regionu. Elektrikáři jsou velmi žádaní, od druhého ročníku již docházejí na odbornou praxi do firem a seznamují se už ve škole se specializovanými vyhláškami, potřebnými pro elektrikářskou profesi,“ poznamenala Dagmar Prošková z Educhemu.

Fyzika a biologie patří ve VOŠ, OA, SPŠ a SZŠ mezi maturitní předměty, a proto se škola rozhodla pořídit z Chytrých hlav nové pomůcky ke zkvalitnění a zatraktivnění jejich výuky. „Koupili jsme třeba meteostanici, kterou bychom rádi, jakmile to počasí dovolí, instalovali na zahradě zdravotnické školy. Naměřené údaje chceme prezentovat i na facebookovém profilu školy,“ uvedla ředitelka Jitka Hašková.

„Jsme rádi, že školy reagují na potřeby zaměstnavatelů a my jim chceme prostřednictvím grantového programu Chytré hlavy pomáhat, aby z nich odcházeli ti nejlepší absolventi, kteří budou pracovat ve zdejších firmách, Věříme, že někteří by si mohli vybrat své budoucí uplatnění také v energetice,“ konstatoval Vladimír Rouček, generální ředitel společností Sev.en group.

Mohlo by vás zajímat:
Northumberlandia – rekultivace jinak
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum