Doba čtení:1 m, 38 s
Policisté o víkendu zatkli 120 aktivistů, trestně stíhání ale nebudou. Foto: ende-gelände.org
Blogerka vznesla podezření, zda nejsou Greenpeace za své protesty placeni. Foto: ende-gelände.org

Greenpeace už se asi definitivně zbláznili, napsala na svůj blog na idnes.cz Olga Veselá. Nechápe, proč aktivisté protestují proti modernizaci elektrárny Chvaletice, která přinese její zásadní ekologizaci.

Olga Veselá své rozpaky z počínání Greenpeace přetavila do několika otázek, které aktivistům formou blogu položila. Například se ptá, kdo by zaplatil vlastníkovi elektrárny již vynaložené náklady, když rekonstrukce je již v běhu? A nabízí sázku, že Greenpeace by se do toho nehrnuli.

Čtěte také:
Greenpeace protestují proti modernizaci elektrárny
Dodavatelé nestíhají, rekonstrukce se protáhne

Veselá se podivuje ale hlavně nad tím, proč aktivistům vadí investice, která elektrárnu zásadním způsobem ekologizuje. „Proč Greenpeace protestují zrovna ve Chvaleticích, když po modernizaci bude elektrárna s přehledem splňovat všechny limity a normy? Například zastaralé elektrárny v Číně či jiných částech světa vypustí snad za den víc emisí, než zmodernizované Chvaletice, takže jediné, čeho by Greenpeace dosáhli, je, že blokují rekonstrukci, která pomůže lidem z Pardubicka k výrazně čistšímu ovzduší,“ napsala Veselá.

Ta zároveň odhaduje, že po případném uzavření elektrárny by Greenpeace určitě navrhovali, že výpadek dodávek je třeba řešit za pomoci obnovitelných zdrojů. „A ještě lépe jim kvůli tomu zase přisypeme do kasičky. Jako by nestačilo, že se solárním baronům na podporách vyplatily už stovky miliard,“ zdůraznila Veselá, podle níž by to jako vždy zaplatili daňoví poplatníci.

Závěrem se Veselá táže, kdo na podobných kampaních vydělá. Vznáší přitom podezření, zda to nejsou i samotní Greenpeace. „Nejsou všechny jejich protesty jen profesionálně odvedenou prací za předem sjednanou provizi? Odpověď aktivistů bude samozřejmě znít, že je to nesmysl. Jenže věříte jim? Já ne. Zejména proto, že místo toho, aby bojovali oproti skutečnému poškozování životního prostředí, chtějí zablokovat ekologizaci elektrárny. A taková provize ze stovek miliard, to je přece lákadlo,“ uzavřela svůj blog Olga Veselá.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody