Stovky lidí dubnu čekaly ve frontě před středočeským krajským úřadem, aby dosáhly na kotlíkové dotace. Jenže, jak zjistila televize Prima, všechny předběhl kurýr, který podal stovky žádostí na jiné podatelně.
„My to bereme za obrovskou nehoráznost a někdo musel dost brutálně manipulovat s těmi žádostmi,“ řekl FTV Prima jeden z pravděpodobně neúspěšných žadatelů o dotaci. O přidělených žádostech bude Rada kraje jednat 3. srpna. Kraj celkem vyplácel 50 milionů korun.
Čtěte také:
Brabec odstartoval další kotlíkové dotace
Středočeši dostanou další peníze na kotle
Společně se stovkami dalších lidí stál před úřadem od rána přes noc do osmi hodin dalšího rána, aby získal dotaci 127 tisíc korun na nový kotel. Muž tak měl mít s pořadovým číslem šedesát dotaci jistou, přesto se na něj nedostalo. Někdo totiž podle Primy přeškrtl pořadové číslo na jeho obálce s žádostí a změnil ho o tisíc sedmdesát tři čísel. Samotní úředníci pro tuto záměnu neměli po oslovení televizí žádné vysvětlení.
A krajský radní pro regionální rozvoj Věslav Michalík situaci komentoval tím, že se při administraci žádostí staly jen drobné nedokonalosti. A externí audit nenašel žádná vážná pochybení. Pro iDNES.cz pak kraj připustil, že jednou z takových drobných chyb byla i informace o nemožnosti podat žádost přes kurýra.
„Příjem dotací proběhl v souladu s vyhlášeným Programem pro poskytnutí kotlíkových dotací, který umožňuje podání prostřednictvím poštovních služeb. Jejich součástí je dle zákona i služba kurýrní,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí krajského úřadu Středočeského kraje Helena Frintová.
Radní Michalík tvrdí, že bylo kurýrem přineseno jen okolo 180 žádostí. Jak ale upozornila televize Prima, podle čísel na obálkách jich bylo minimálně 1073. A žadatelé, kteří byli kurýrem předběhnuti, mají dojem, že jde o korupci.
Ministerstvo životního prostředí, které program kotlíkových dotací administruje, zatím nebylo o výsledcích auditu informováno. V případě pochybení je připravené situaci řešit.
„Za dodržení podmínek vůči žadatelům, včetně nastavení transparentního příjmu žádostí, je zcela zodpovědný kraj. Pokud bude indikováno, že mohlo dojít k porušení transparentnosti projektu, pak budeme záležitost s krajem určitě řešit,“ mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.
Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody